Minolta 5000

Slutar 12 maj 21:13

Utropspris

300 kr

317 kr med köparskydd.

Laurena88

Åkersberga , Sverige

5.0

Verifierad

3 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Minolta 5000 AF (lanserad 1986) var den gyllene medelvägen i Minoltas banbrytande autofokussystem. Den placerade sig mellan den enklare 3000-serien och den professionella 7000-serien. Det är en kamera som kombinerar 80-talets futuristiska design med en förvånansvärt robust funktionalitet, och den är känd för att vara en av de mest lättanvända systemkamerorna från sin tid.

Autofokus: För sin tid var autofokussystemet revolutionerande. Det är snabbt nog för vardagsfotografering och ger dig bekvämligheten att slippa ställa skärpan manuellt, vilket är perfekt för snabba ögonblick.
Programautomatik & Manuella möjligheter: Kameran har ett helautomatiskt läge (Program) som väljer både tid och bländare åt dig, men till skillnad från den enklare 3000i tillåter 5000 AF även manuella inställningar för dig som vill experimentera.

Tydlig LCD-display: Den stora skärmen på ovansidan ger dig all information du behöver: antal bilder, exponeringsläge och batteristatus, presenterat med tidstypisk 80-talsgrafik.
Motoriserad hantering: Kameran laddar filmen automatiskt, matar fram efter varje bild och spolar tillbaka rullen när den är slut. Det gör fotograferingen smidig och minskar risken för att man missar att ladda filmen korrekt.

Batteri: 4 st vanliga AAA-batterier (sitter ofta i ett avtagbart grepp, BH-70L).

Ej funktionstestad. Finns tillhörande linser och speedlight (se övriga annonser, samfraktar gärna)

Objektnr 730 276 169

Visningar 14

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Mer från samma kategoriVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.