Unigor 2s Multimeter

Slutar 9 May 20:15

Utropspris

50 kr

55 kr med köparskydd.

fredvik

Strängnäs, Sverige

4.9

Verifierad

Toppsäljare

150 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Unigor 2s multimeter från ca 1965, tillverkad av C.P. Goerz Electro.

Mäter spänning 60 mV till 1200 V (AC/DC), likström 60 µA till 30 A, växelström, resistans 5 ohm till 1 Mohm. Kan även mäta resistans upp till 10 Mohm samt kapacitans 5 nF till 10 µF med hjälp av extern spänningskälla (190-240VAC).

Jag har gjort ett enklare funktionstest och instrumentet verkar fungera som det ska men med tanke på ålder kan jag inte lämna några garantier. Likspänning och resistans ger förväntade utslag på visarinstrumentet.

Batteriet som sitter i är urgammalt men levererar 1.59V som gott och väl räcker till för mätning. Skulle det ta slut kan en adapter till moderna batterier enkelt skrivas ut: https://www.printables.com/model/1160775-r10-battery-adapter-for-unigor-multimeters/user-gcodes

Objektnr 729 728 120

Visningar 39

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

7 dagar

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.