Beskrivning

En utsökt pjäs i sann antikhandlarstil: handmålad Candy Designs-figur från Norge, skulptur i resin eller motsvarande material. En liten flickfigur med klänning, detaljerade målningar och originaletikett kvar undertill.

Tillverkare: Candy Designs, Norge.
Datering: troligen sent 1900-tal.

Detta är ett föremål som förmedlar både charm och karaktär, och som gör sig lika fint i samlingen som i hemmets inredning.

Mått:
- Höjd: 7 cm
- Bredd: 5 cm
- Djup/längd: ca 4-5 cm (uppskattat)

Skick:
Gott vintage skick. Små åldersmärken på färg, särskilt vid kanter och bas. Originaletikett kvar – hel och tydlig.

Fraktpolicy:
Jag packar alltid noggrant enligt antikhandlarens principer – med omsorg och varsamhet för att föremålet ska komma fram i samma skick som det lämnar mig. Spårbar frakt används som standard. Samfrakt erbjuds vid köp av flera objekt.

Taggar: #Antikhandlarstil #Vintage #CandyDesigns #NorskDesign #Figurin #Miniatyr #Samlarföremål #Retro

Objektnr 694 171 448

Visningar 35

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Liten Candy Designs figur – flicka / norskt tema, 7 cm

Slutar 9 okt 21:47

Utropspris

0 Bud

199 kr

Köparskydd är valfritt hos företag.

EUROJOHN

Eksjö, Sverige

5.0

EUROJOHN

Företag

4 omdömen

Läs omdömen