Beskrivning

Ett set / Juldekoration med tio figurer i trä / träfigurer tillverkade av det tyska / östtyska företaget Dregeno / Erzgebige i tillhörande originalkartong enligt bilder och beskrivning.

Setet består av följande delar:
- en kyrka
- två hus
- två träd
- fem körsångare

Kyrkan som är störst är ca 10,5 cm hög och ca 5,5 cm i diameter. Körsångarna är ca 3,3 cm höga och ca 1 cm i diameter.

Juldekorationen är från DDR-tiden och kyrkan är stämplad "MADE IN GERMAN DEMOCRATIC REPUBLIC" på undersidan.

Det finns lite färgavskav på några av körsångarnas hattar, men i övrigt är alla delar i fint använt skick. Allt kommer från en rökfritt hem. För egen bedömning av skick, förstora bilderna och titta noggrant på dem.

Se gärna mina andra auktioner med bland annat mer julpynt / fler samlarsaker.

Frågor om jag säljer till ”köp nu-pris" undanbedes. Om jag vill sälja till ”köp nu-pris” framgår det i annonsen.

Köparen betalar frakten och jag samfraktar gärna för billigare frakt, om du vinner flera av mina auktioner som slutar samma dag. Betalning önskas inom tre dagar efter avslutad auktion om inte annat överenskommits om innan avslutad auktion. Observera att frakten gäller inom Sverige. Varan skickas senast dagen efter mottagen betalning. Jag paketerar omsorgsfullt, tar inte betalt för emballage och använder i huvudsak återvunnet material till paketeringen. Jag ansvarar inte för paketet efter att det är inlämnat för transport.

Objektnr 688 190 070

Visningar 215

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Träfigurer Erzgebirge DDR Östtyskland hantverk trä jul julpynt vintage retro

Avslutad 31 aug 19:31

Slutpris

500 kr

527 kr med köparskydd.

Akinomh vann auktionen

 

Transparent

Skellefteå, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

1 532 omdömen