Beskrivning

SNUTJÄVEL ÄR ARGA!

Uppladdning, nerladdning, sprängladdning. Vad är upp och vad är ner och hur fan vänder och vrider man sig i en värld som ?Aldrig i helvete? blir sig lik? -?Jag hatar din barndom, jag hatar ditt liv!?
Snutjävel sparar inte på krutet.

Efter att bandet förra året släppte samlingsskivan de lovat att aldrig släppa kommer här ytterligare ett bevis på att musikscenen är fucked up forever.

NyaMaxi CDn ?Allt Ert är Vårt? klockar in på 16min. Här har ni sex helt nya låtar, två nyinspelningar och en cover på klassiska the Sonics, som alla andas frustration och hat men samtidigt vilja att förändra och förbättra. Snutjävel fortsätter helt enkelt att kompromisslöst leverera, precis som de gjort sedan starten 2004. Vist är det en klyscha att säga att bandet nu låter mer dynamiskt och varierat än någonsin. Och vill man ens ha det så? Bandet skiter stora högar i vad du tycker och gör sin grej i vilket fall som helst.

Så här låter svensk hardcore från Falköping ? Sverige, 2012.

Snutjävel säger själva att detta är årets platta, men går det verkligen göra avtryck i historien samma år som Refused återförenas och musikvärlden slutat snurra?

Track listing:
1 Allt ert är vårt
2 ADEHÅDE
3 Jag hatar ditt liv
4 Facist i kostym
5 1200cc
6 Monstret
7 Hjärndöd
8 Stryknin
9 Håll din käft
10 Jag står aldrig still

HEPTOWN RECORDS

Objektnr 209 032 695

Visningar 1 225

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Snutjävel - Allt Ert är Vårt! - MCD

75 kr
Köparskydd är valfritt hos företag.

HepTown-Records

Lund, Sverige

5.0

HepTown-Records

Företag

Toppsäljare

5 911 omdömen

Läs omdömen