Daniel Gilbert - Nowadays Daniel Can't Even Sing LP (BD / Håkan Hellström)

Slutar 27 sep 17:09

∙2 dagar 20 h

Utropspris

80 kr

86 kr med köparskydd.

XLNS_72

Nykvarn, Sverige

5.0

XLNS_72

Verifierad

Toppsäljare

2 431 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Säljer Nowadays Daniel Can’t Even Sing, det andra soloalbumet från den svenske gitarristen, låtskrivaren och sångaren Daniel ”Hurricane” Gilbert.

Daniel Gilbert har en lång och särpräglad historia inom svensk musik. Han var tillsammans med Henrik Berggren med och grundade Broder Daniel under det sena 1980-talet och spelade bas och keyboards i bandets tidiga upplaga.

Efter tiden i Broder Daniel blev han en viktig del av Håkan Hellströms musikaliska värld. Daniel spelade gitarr och medverkade i arrangemangen på det klassiska debutalbumet Känn ingen sorg för mig Göteborg. Han är även en av upphovspersonerna bakom musiken till Uppsnärjd i det blå. Samarbetet sträckte sig från de tidiga klubbspelningarna till betydligt större scener, och Håkan Hellströms låt Hurricane Gilbert handlar om Daniel.

Daniel Gilbert har dessutom varit en mångårig medlem i Augustifamiljen, kända som husband i På spåret, och är sedan 2017 gitarrist i Avantgardet. Hans karriär sträcker sig därmed från Broder Daniels tidiga Göteborgsindie och Håkan Hellströms genombrott till Augustifamiljens breda musikaliska uttryck och Avantgardets intensiva svenska rock.

På Nowadays Daniel Can’t Even Sing står Daniel själv i centrum. Albumet bjuder på en personlig och nedtonad blandning av indierock, alternativ pop, folkrock och americana, med fantasifulla gitarrfigurer, organiska arrangemang och en lågmäld men uttrycksfull sång.
Musiken har tydliga drag av amerikansk 1990-talsindie och klassisk gitarrpop. Referenser som Pavement, Sebadoh, Meat Puppets, Television och Buffalo Springfield ligger nära till hands, men Daniel Gilberts säregna röst och melodiska gitarrspel ger skivan en tydlig egen identitet.

Albumtiteln är en blinkning till Buffalo Springfields låt Nowadays Clancy Can’t Even Sing. Samtidigt fungerar den som Daniel Gilberts humoristiska kommentar till den egna sångrösten – en röst som kanske inte är skolad, men som är fylld av personlighet, själ och självutlämnande ärlighet.

Skivan mottogs positivt av svensk musikpress. Nöjesguiden gav albumet 5 av 6, medan Göteborgs-Posten och Nya Wermlands-Tidningen gav det 4 av 5. Recensenter lyfte särskilt fram det personliga uttrycket, det melodiska gitarrspelet och blandningen av amerikansk indie, folkrock och pop.

Rekommenderas särskilt för dig som gillar Broder Daniel, Håkan Hellström, Avantgardet, Pavement, Sebadoh och Buffalo Springfield – eller personlig gitarrmusik där svensk indie möter amerikansk alternativrock.

Utgåvan är pressad på röd vinyl och kommer i gatefold-omslag med tryckt innerpåse.
Skivbolag: Gaphals
Utgiven: 2013

Låtordning:
Sida A

  • Vipera Berus
  • The Smell of Thunder
  • Buckets of Glue
  • Led 2
  • Seamans Mustache
Sida B

  • H.M.S. Grief
  • Whatever Been Done
  • Yugoslavia Hardcore
  • Shoot the Shit
Ny och ospelad skiva

Objektnr 751 490 187

Visningar 54

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig