Beskrivning

Poster Flag Size ca: 75 X 110 cm Material: Polyester
Samlarobjekt i nyskick, ej använd,
Konstplansch av tyg, tygaffisch, posterflag.

Albert Einstein född 14 mars 1879 i Ulm i Tyskland, död 18 april 1955 i Princeton i USA, var en tysk-amerikansk teoretisk fysiker.

Han är mest känd för att ha utvecklat relativitetsteorierna, vilka medförde en revolution inom fysiken. Einstein räknas som en av fäderna till den moderna fysiken och anses av många ha haft ett av de mest kreativa intellekten någonsin. Han förutsåg bland annat gravitationsvågors existens 1916, vilket forskare publicerade direkta bevis för först hundra år senare. Han fick 1921 års Nobelpris i fysik för sin upptäckt av lagen för den fotoelektriska effekten.

Einstein är en av 1900-talets mest framträdande gestalter. Han har kommit att personifiera vetenskaplig genialitet. Under sin livstid erhöll han såväl schweiziskt som amerikanskt medborgarskap.

Objektnr 661 721 435

Visningar 193

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar|Fri frakt över 1 054 kr

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

ALBERT EINSTEIN Posterflagga Samlarobjekt från 80-talet

500 kr
527 kr med köparskydd.

Hippiesen

Tibro, Sverige

4.9

Verifierad

Toppsäljare

811 omdömen

Läs omdömen