Beskrivning

Thormod Larsen, född 28 januari 1921 i Köpenhamn, död 23 mars 1977 i Laröd, Helsingborgs kommun, var en svensk målare och grafiker.
Färglito nr 2 av 300. 50 cm bred och 40 cm hög. Brun ram med glas. Kan lämnas inom SLs område. Kan skickas med frakt men osäker på kostnaden.
Larsen studerade konst vid Teknisk Skole i Köpenhamn och för grafikern Johnny Friedlaender i Paris. Efter att han som motståndsman hamnat på Gestapos dödslista flydde han till Helsingborg 1941. Han var medlem av konstnärsgruppen Differenterna. Han grundade Atelje Larsen som är en välrenommerad grafikverkstad i Helsingborg.
Thormod Larsen är representerad på Moderna museet, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn, Nasjonalgalleriet i Oslo, Helsingborgs museum, Kalmar konstmuseum, Sundsvalls museum, Allen Art Museum i Ohio USA.

Objektnr 695 069 945

Visningar 96

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Konstnär Thormod Larsen

Slutar 1 nov 08:51

400 kr
422 kr med köparskydd.

boeson

Stockholm, Sverige

5.0

Verifierad

87 omdömen

Läs omdömen