Beskrivning

Vintage handgjord liten brosch i form av en fjäril, gjord i Sterlingsilver och guilloche emaljerad ovansida med utslagna vita vingar, grön kropp och röda "ögon", från Einer Modahl Norway, i utmärkt skick.

Nypris - N.a.

Diverse info - kopiera & klistra in:

(1) https://carmelsilver.com/pages/about-norwegian-silver-maker-einar-modahl?srsltid=AfmBOoqpIYk7wPf6yuYzfrhFXZRk5yz9-ntB0uurVFFvIhTU_s0K3DDN

(2) https://www.modernvintagestyle.co.uk/The-Ilustrated-Guide-to-Norwegian-Silver-Jewellery-Design

Anmärkningar: Broschen är i perfekt skick men asken är inte original.

Kön: Dam

Material: Sterling Silver (S925)

Färg: Vit, Grön, Röd

Vikt: ca. 3.5 g

Storlek: Liten

Mått: Bredd - ca. 25 mm, Höjd - ca. 20 mm, Tjocklek - ca. 1.2 mm

På en skala från 1-10 där 1 är "nytt med prislapp/i obruten förpackning", 2 är "samma som 1, men ingen prislapp och/eller förpackning", och 10 är "bedrövligt skick och praktiskt taget helt obrukbart" så är detta objekt en 3'a

En tydligare guide över skalan ovan finns i presentationstexten. Gå till mina övriga annonser och högst upp på sidan till höger om bilden tryck på ”...visa mer” så expanderas texten. Jag rekommenderar att man läser det, då där även finns annan info som är bra att veta. Skalan finns längst ner.

Objektnr 696 516 172

Visningar 21

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Vintage Einer Modahl fjärilsbrosch i emaljerad Sterlingsilver

Slutar 10 nov 13:42

800 kr
842 kr med köparskydd.

ALBOT_N_ALBOT

Växjö, Sverige

5.0

ALBOT_N_ALBOT

Verifierad

Toppsäljare

2 979 omdömen

Läs omdömen