Beskrivning

Säljer ett set Fanatec pedaler. Detta är CSL Elite V1 med loadcell broms uppgraderingen.
Har modifierat dom lite för att passa i mindre riggar lite bättre. Dvs kapat av lite av sidorna för att få en mindre footprint (se bild4). Jag har också borrat hål i bas plåten för att lättare kunna montera. Var väldigt jobbigt innan jag gjorde dessa 2 hål (se bild 4 & 5)

Säljs utan orginal låda, manual eller tillbehör så som de olika hårda gummi brickorna (elastomers) för att justera hårdheten på pedalen. Borde kunna hittas online lite här och där kan jag tänka mig. Det som syns på bilden är det som fås med.

Då detta är verison 1 av dessa pedaler så saknar dom tyvärr hall effect sensorer. Så man är medveten om att man måste rengöra potentiometern på gasen ca 1 gång om året. Annars kan inputen bli lite ryckig. Men det är lätt gjort och är smidigt att kalibrera om i mjukvaran.
Jag hade katt när jag använde dessa senast, och han gillade att ligga vid mina fötter. Så det lär nog behövas en liten rengörning.

Fungerar som standalone pedaler på PC. Hade dessa parat ihop med en Logitech G29 för en massa år sedan och det fungerade kanon. Se bara till att ladda ner programvara från Fanatecs hemsida.

Säljer dessa för att jag nu använder andra pedaler och dessa bara ligger och samlar damm.
Har haft dom liggandes som reserv pedaler länge. För jag gillar verkligen dessa. Riktigt bra allround pedaler.

Betalning senast 3 dagar efter vunnen auktion.
Köparen står för frakten. Jag bokar frakt när betalning är gjord.

Går att hämtas hos mig också om så önskas om man bor nära. Eftersom dom är tunga så blir ju frakten lite dyrare.

Lycka till!!

Mvh Henrik

Objektnr 691 389 883

Visningar 190

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Fanatec pedaler - CSL Elite Loadcell V1

Slutar 18 sep 21:14

Utropspris

0 Bud

700 kr

737 kr med köparskydd.

hnke_s

Gråbo, Sverige

5.0

hnke_s

Verifierad

Toppsäljare

130 omdömen

Läs omdömen