1/0


Beskrivning
Begagnad DVD. Speltid: 1h 30min. Skådespelare: Peter Weller, Daryl Hannah, Tom Berenger, Uwe Ochsenknecht, Irina Movila
DVD: 5/5, Scanbox
År: 1999
Region: 2
Svensk text: Ja
Genre: Action
"CIA får veta att en kärnvapenbomb från kalla kriget fortfarande finns kvar någonstans på den amerikanska ambassaden i Bukarest. Agenten Steve Mitchell får specialuppdraget att tillsammans med diplomaten och exflickvännen Erica åka till Rumänien för att finna och desarmera bomben.
Men bomben visar sig snart vara deras minsta problem. På en videomonitor bevittnar de hur ambassaden plötsligt intas av en grupp tungt beväpnade terrorister som kallar sig “Serbisk frihetsfront”.
Terroristerna tar 37 personer i gisslan, däribland Steves son, och hotar att avrätta dem om inte deras fängslade ledare friges. Den amerikanska regeringen skickar under ledning av den hårde general Buck Swain ett elitförband till Bukarest för att frita gisslan.
På bara några timmar har ambassaden förvandlats till en krigszon. Och samtidigt som militären förbereder sin aktion söker Steve och Erica i hemlighet efter den kärnvapenbestyckade bomben som när som helst kan explodera."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Titta gärna in i min butik för fler bra filmer, krävs endast ett klick.
FRAKT: Skickar enbart spårbart för båda parters skull.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRADERING av skick på begagnade DVD och Blu-ray filmer:
5= Mycket fin till nyskick, kan finnas små spår av nyttjande
4= Fin till väldigt fin, finns spår av nyttjande
3= Bra, finns tydliga spår av nyttjande
2= Säljs ens inte.
Det kan även förekomma fingeravtryck och liknande på somliga skivor, dock är alla skivor som säljs spelbara. Även harmlösa repor/lines, men allt efter gradering. Askar bedöms inte direkt och där kan förekomma lite limrester från prislappar, dock är alla askar hela. Inplastade filmer kan ha revor i plasten och dyligt.