Vespa Piaggio Ciao

Slutar 6 sep 17:06

Ledande bud

500 kr

poon!!

Skärholmen, Sverige

5.0

poon!!

Verifierad

Toppsäljare

449 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Jag fick en Vespa Piaggio Ciao från 1985 som varit stående utomhus under presenning ett antal år.
Jag gjorde rent förgasaren, bytte bensin och putsade brytarna så hoppade den igång. Men det var ingen ork i den alls, så jag tänkte att jag plockar bort motorn och kollar cylinder och kolv. Det visade sig att det bara var en kolvring och att kolven var dålig. Cylindern går förmodligen att använda, det finns vändkant och lite märken.
Men det som gör att jag säljer den är att när jag skulle ta bort kopplingen så jag kunde ta bort motorn så var muttern helt fasttagen, så jag tog min mutterknack och då gick vevaxeln av, det finns bild på det. Den är ju inte i så jättebra skick, lacken är väldig oxiderad och matt, men det går att putsa upp den, jag provade med lackrengöring på vänster sida av tanken.
Men som ni ser på bilderna så är det rostigt på sina ställen.
Sadeln är hel i alla fall och framlyktan fungerade när jag startade den :)
Jag säljer den i det skick som den står nu, med motor bortplockad och delvis demonterad.
Det finns inga papper på den, eller nycklar.
Vänster sidokåpa är inte i så bra skick heller, men det finns nog bilder på det nesta som ni kan studera. Vill ni ha bilder på något särskilt är det bara att höra av er, det går även bra att komma och titta på den.

Objektnr 747 416 191

Visningar 211

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig