Bugatti broschyr

Avslutad 1 feb 19:21

Utropspris

1 650 kr

1 735 kr med köparskydd.

Auktionen avslutades utan bud

 

Tony-T

Hammarö, Sverige

5.0

Tony-T

Verifierad

Toppsäljare

810 omdömen

Beskrivning

Mycket ovanlig original broschyrer på Bugatti modell T 101. År 1952.
Format ca. 20 * 13 cm och 4 sidor. Mycket fint skick förutom att broschyren är hålslagen. Broschyren har även priset på bilen i franska franc antecknat för hand på framsidan.

Modellen Bugatti T101 gjordes i två varianter, Berline som var en fyrdörrars bil samt Coach som var mer som en Coupe med två dörrar. Det tillverkades även någon cabriolet av de 6 bilarna. Motorn var en 3,3 liters rak 8 cylinder med DOHC.

Både broschyren och bilen är ovanliga eftersom bilen endast såldes i 6 exemplar och senare under året 1952 stängdes fabriken i Molsheim.

Kan samfrakta, dock ej med affisch.

Se även mina andra auktioner med Ferrari, Formula 1, Grand Prix och Ronnie Peterson material. Jag har samlat broschyrer, affischer och Formula 1 material i 50 år och kommer att sälja ut en del framöver.

Objektnr 712 405 306

Visningar 33

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.