1/0


Beskrivning
Hej!
Välkommen till våra auktioner. Vi har Traderabetalning. .
Vinner du flera auktioner ändrar vi till samfraktsporto direkt efter
auktionsslut
Vi sampackar givetvis.
Tänk på att man kan skicka ganska många böcker för 54:- i porto Försäkrat och spårbart.
Lycka till!
Svensson Ingrid
Om vintern i Simris - en annan by på Österlen.
Häftad. Illustrerad. 93 sid. Verkar oläst.
Om en by på Österlen i en tid då "vinter" alltid betydde snö och med sannolikhet också snöstorm. Där årstidens stora högtid innebar storbak och storstädning, och att älskade hushållsgrisar måste mista livet. Men också en plats där den kyrkliga syföreningens auktion före jul samlade hela byn och julkalasen avlöste varandra, där alla kände nästan alla - på gott och på ont. Många håller inte med om att julen på den tiden var god. Några överlevde inte ens de stränga vintrarna.
Ingrid Svensson är född 1958 och växte upp i Simris. Hon har tidigare gett ut "Simris - en annan by på Österlen", som har varit slutsåld i ett par år men våren 2022 kommer i en ny upplaga.
Nu får ännu fler simrisbor dela med sig av sina minnen.
Själv avslöjar hon varför hon och hennes två systrar aldrig berättade för sina föräldrar att de drömde om en vit jul, och minns en födelsedag som insnöad i grannbyn Järrestad.
(Millevitt förlag) 2021
Vikt: 350g
Köp mer och spara på frakten
Samfrakt
1 dag- 11:08 5 okt 11:0859 krEller Köp nu 60 kr
- 11:08 5 okt 11:0868 krEller Köp nu 69 kr
- 11:08 5 okt 11:0839 krEller Köp nu 40 kr
- 11:08 5 okt 11:0835 krEller Köp nu 36 kr
Andra har även tittat på
Mer för dig
Ingrid Svensson: Om vintern i Simris - en annan by på Österlen.
Avslutad 1 okt 23:15
Utropspris
∙0 Bud
128 kr
Auktionen avslutades utan bud