Andra världskriget. Kall passion.

Avslutad 6 nov 18:32

Utropspris

0 bud

45 kr

49 kr med köparskydd.

Auktionen avslutades utan bud

 

DaggeHbg

Kvidinge, Sverige

5.0

DaggeHbg

Verifierad

Toppsäljare

1 099 omdömen

Beskrivning

Inför Dagen D, den allierade invasionen av Normandie den 6 juni 1944, fanns en organisation i England, så hemlig att endast ett fåtal kände till den. Dess uppgift var att vilseleda tyskarna att tro att landstigningarna i Normandie bara var skenmanövrer och att den verkliga invasionen skulle inledas tre dagar senare, nära Clais.

529 sidor.
Svensk text.

Se även mina övriga auktioner.
Lycka till i budgivningen!
----------------------------------------
Säljes i befintligt skick.
Kvalitet enligt bild/er.
Vill du ha fler bilder eller har frågor får du gärna maila mig.
Fraktpriset gäller inom Sverige. Till annat land blir kostnaden högre.
Jag ansvarar ej för PostNords hantering.
Samfrakt 3 dagar. Du sparar fraktkostnader om du köper flera av mina auktioner inom tre dagar. Du betalar då endast portot för en leverans.
Om priset för ett enskilt objekt är 1500 kr eller mer skickas försändelsen rekommenderat.

I min samling ingår ca 1500 böcker, filmer, medaljer, uniformsprylar, artefakter och annat som har med andra världskriget att göra. Jag har beslutat att avveckla samlingen och kommer under året att lägga ut objekten här på Tradera. Allt är i original om inget annat anges.

OBS!
Jag tar starkt avstånd från alla former av våld, krigsbrott och hets mot folkgrupp. När jag handlar med historiska föremål är det endast i investerings- eller samlarsyfte.

Objektnr 698 492 796

Visningar 15

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig