Fjärde största flygvapnet: svenska flygvapnet när det var som störst (2019)
Slutar 19 dec 12:01
Fraktpris inom Sverige
46 kr DHL
51 kr PostNord
Samfrakt
14 dagarKan hämtas i
Alla betalningar granskas av Tradera för din säkerhet.
1/0


Beskrivning
Inbunden.
110 sidor.
Oanvänt skick.
Världens fjärde största flygvapen - svenska flyg vapnets storhetstid!
I efterkrigsvärlden fanns det fem länder som ut-vecklade egna verkligt avancerade stridsflygplan - USA, Sovjetunionen, Frankrike, Storbritannien och Sverige. I dag har listan förlängts med ett fåtal länder, men det är ändå unikt att ett så litet land som Sverige har en egen avancerad flygindustri.
Det hela började i slutet av 1930-talet, då Sverige beslutade att bygga upp en egen flygindustri. Så småningom kom den igång, men det dröjde fram till början av 1950-talet innan Sverige kunde ta fram flygplan som kvalitetsmässigt kunde mäta sig med stormakternas. Det svenska flygvapnet var också kring 1960 mätt i antal stridsflygplan världens fjärde största efter USA, Sovjetunionen och Kina.
Pennan & Svärdets styrelse ville ha denna storhetstid skildrad. Och vem kan göra det bättre än professor Kent Zetterberg, professor i modern mi litärhistoria och framstående kännare av det svenska flygvapnet. Ett stort tack till professor Zetterberg för hans stora insatser. Och det är bara du, jag och andra medlemmar i Pennan & Svärdet som kan äga denna bok. Den finns inte i bokhandeln och inte på internet.
Jan Waernberg
Flyghistoriker, vetenskapsredaktör på Pennan & Svärdet
















































