Edvard Munch

Slutar 9 okt 17:48

∙5 dagar 22 h

Utropspris

75 kr

81 kr med köparskydd.

arturito

Stockholm, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

4 883 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Edvard Munch, av Petr Wittlich

Edvard Munch fick snabbt ett genomgripande inflytande över sekelskiftets konst och litteratur. Förutom att han präglade de mellaneuropeiska expressionisterna, samlade bl a i konstnärsgrupperna Die Briicke i Tyskland och Osma i Tjeckoslovakien, finns det ett obestridligt samband mellan Munchs måleri och t ex Strindbergs och Ibsens litterära verk.

Petr Wittlich tolkar i denna monografi Munchs mångfasetterade och krävande konst. Han visar hur samtidens psykologiska och filosofiska strömningar färgade Munchs tankevärld och hur de framstår som grundläggande för förståelsen för hans bilder

Boken innehåller 46 planscher, varav 43 i färg.

Den inbundna boken (linneklotband) med förlagets dekorerade skyddsomslag är helt ny och i mycket nära nyskick. Boken är rikligt illustrerad med Munchs reproduktioner i färg.

Dimensioner och utgivningsdata:

Höjd/bredd ca 207/210 mm
Ryggbredd ca 13 mm
Vikt ca 485 gram
Sidantal 86
Författare Petr Wittlich
Förlag Bokförlaget Prisma
Språk svenska
Utgivningsår 1987
ISBN 91-518-2114-1

Porto: Skickas i ett registrerat paket med DSV/Schenker. Tänk på att det normalt tar ca 1-3 arbetsdagar för ett paket med DSV/Schenker inom landet. Boken kommer att bli väl emballerad. Sampackar gärna om du vinner flera auktioner.

Betalning: Vänligen betala inom 2 dagar efter avslutad auktion!

Objektnr 753 010 451

Visningar 27

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

7 dagar

Mer från samma kategoriVisa alla

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig