Porslinsfigurer schackspelare

Slutar 13 jul 21:51

Utropspris

180 kr

191 kr med köparskydd.

Alump

Kälarne, Sverige

4.9

Verifierad

62 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Porslinsfigurer föreställande två par som spelar schack. Figurerna är vita med blå och guldfärgade detaljer. De är märkta undertill.

Porslinsfigurer i rokokostil. Föreställer två scener med figurer runt ett bord. Detaljer i blått och guld.

Figurin "Schackspelare" i porslin – Vintage koboltblå & guld
?Beskrivning:
Här säljs en fantastiskt vacker och detaljrik porslinsfigur som föreställer ett par i klassiska rokokokläder (en dam och en herre) djupt koncentrerade i ett parti schack.
?Figuren är ett äkta gammalt hantverk med en klassisk blå kronstämpel under botten (se bild 4). Den går i en tidlös färgskala av vitt och koboltblått med vackra, handmålade detaljer i äkta gulddekor. Ansiktsuttrycken och klädernas veck har fångats med otrolig precision.
?Figurerna kommer ursprungligen från ett hem i Norrland, där de har vårdats väl och stått skyddade i en vitrin i alla år.
?Stil: Rokoko / Klassisk / Vintage
?Motiv: Schackspelande par vid bordet
?Proveniens: Från ett hem i norra Sverige
?Färger: Vit, koboltblå, gulddetaljer
?Skick: Mycket gott skick, inga synliga nagg, sprickor eller lagningar (se bilder för egen bedömning).
?(Obs: Jag har totalt två likadana figurer till salu – priset avser [1 st / båda tillsammans – välj det som passar dig]).
?Perfekt för dig som samlar på schackföremål, fint porslin eller bara vill ha en lyxig och charmig inredningsdetalj med fin historik!
?Packas mycket omsorgsfullt med gott om bubbelplast och skickas självklart spårbart.

Objektnr 739 864 421

Visningar 14

Publicerad

Anmäl

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig