Porslin

Slutar 18 nov 18:14

100 kr
107 kr med köparskydd.

Beskrivning

Sökte med AI via bilderna

Värde:

Det är ett samlar- och nostalgiföremål, men inte värdefull antikvitet. På svenska marknaden (Tradera, Facebook Marketplace, Myrorna):

• Skick som på bild, lite dammig: 100 - 300 kr •
I nyskick eller med originalkartong: upp till 400-500 kr • Internationellt på Etsy/eBay säljs liknande för $20-50

En klassisk rokoko / galant par-figur i porslin — ett motiv som kallas "courting couple" eller "romantiska paret med hund".

Här är vad man kan se på dina bilder:

1. Vad den föreställer:
En ung kvinna och en ung man i 1700-talskläder, sittande på en trädstam/parkbänk med en liten hund mellan sig. Vid fötterna finns små rosenblommor. Det är ett väldigt populärt souvenir- och prydnadsmotiv från 1900-talet.

2. Material och stil:
• Vit glaserad porslin med handmålad koboltblå färg och guldkanter - det är en typisk färgkombination som kallas "Flow Blue" / Dresden-stil. • Glasyren är blank, figuren är gjuten i form, inte handmodellerad. Det syns på baksidan där basen är lite grov. • Stilen är ny-rokoko, inspirerad av Meissen, Sèvres och Dresden från 1700-talet, men tillverkad långt senare.

3. Ursprung och ålder:
Även om du inte fotat undersidan, så är 95% av alla figurer som ser ut precis så här tillverkade i Tyskland - Thüringen/Bayern efter andra världskriget, ca 1950-1980-tal.

Objektnr 751 321 583

Visningar 23

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Mer från samma kategoriVisa alla

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig