1/0


Beskrivning
Kliv in i 1800-talets Paris med denna fantastiska Hermès-sjal i silke, med titeln "La Promenade de Longchamps". Designad av Philippe Ledoux, fångar denna älskade carré en charmig och kunglig häst- och vagnsscen – en hyllning till de eleganta promenaderna som en gång tog plats i Bois de Boulogne under Belle Époque.
Det tidlösa motivet visar vagnsekipage, elegant klädda figurer och vackert återgivna hästar, inramade av ornamentala detaljer och historiska inslag. Sjalen har släppts i flera utsökta färgställningar och är en hyllning till både Hermès hästanknytna arv och klassisk fransk elegans.
Den är i mycket gott skick med små spår av användning.
Höjd: 90 cm
Bredd: 90 cm
Material: 100 % silke
Skick: A
Nypris: Vintage
Hos oss handlar du tryggt och säkert!
Vi säljer endast äkta varor och äkthetsintyg kan fås vid begäran. Vi lämnar livstids garanti på äkthet om du har kvar kvitto för inköpet.Vi samfraktar Om du lägger ordrarna i samma varukorg och checkar ut så blir det automatiskt samfrakt.
Vi fraktar med Postnord företagspost som är spårbart allt vi säljer. 3-7 dagars (vardagar) leveranstid efter att vi ser betalning! Betalningen går via Tradera så vi har den ibland 2 dagar senare. Kan vid överbelastning/sjukdom överstiga detta med upp till 7 dagar men händer sällan.
Vi har ångerrätt i enligt dinstansavtalslagen i 14 dagar. Kontakta oss via mejl vid retur. Du som köpare står för returfrakt.
Betala vid löning? Det går bra! Bara checka ut med swish och skriv ett mail till oss att du önskar swisha vid löning och datum. Vi håller artikeln till dig och skickar så fort swish är genomförd!
Skicket på varan: NY = Helt ny vara från en butik med tag.
AA= i nyskick, alltså helt oanvänd men kommer ej från en butik
A= Fint skick, använt och tvättat kanske ett par ggr men ändå fint skick.
AB= Fint använt skick. Fint och utan fläckar använt lite grand men ändå fint.
B= Använt skick. Man kan se att det blivit använt, kan ha förlorat lite färg, vissa noppror.
Finns defekter skrivs det ut!