Beskrivning

Fira Hermès arv och hantverk med den ikoniska sjalen i silke “Springs”, en tidlös design som hyllar märkets djupa rötter inom hästsporten. Först introducerad 1974 av konstnären Philippe Ledoux, visar Springs en utsökt illustration av fjädrar från hästdragna vagnar, noggrant och symmetriskt arrangerade med fin detaljrikedom och balans.

Designen finns ofta i en mängd rika färgställningar och kombinerar klassisk symmetri med hästsportens energi och rörelse. Oavsett om den bärs eller visas upp är denna sjal ett uttryck för förfinad smak och bestående fransk elegans.

Den är i mycket gott skick med små tecken på användning.

Höjd: 90 cm
Bredd: 90 cm
Material: 100 % silke
Skick: A
Nypris: Vintage

Hos oss handlar du tryggt och säkert!

Vi säljer endast äkta varor och äkthetsintyg kan fås vid begäran. Vi lämnar livstids garanti på äkthet om du har kvar kvitto för inköpet.

Vi samfraktar Om du lägger ordrarna i samma varukorg och checkar ut så blir det automatiskt samfrakt.

Vi fraktar med Postnord företagspost som är spårbart allt vi säljer. 3-7 dagars (vardagar) leveranstid efter att vi ser betalning! Betalningen går via Tradera så vi har den ibland 2 dagar senare. Kan vid överbelastning/sjukdom överstiga detta med upp till 7 dagar men händer sällan.

Vi har ångerrätt i enligt dinstansavtalslagen i 14 dagar. Kontakta oss via mejl vid retur. Du som köpare står för returfrakt.

Betala vid löning? Det går bra! Bara checka ut med swish och skriv ett mail till oss att du önskar swisha vid löning och datum. Vi håller artikeln till dig och skickar så fort swish är genomförd!

Skicket på varan: NY = Helt ny vara från en butik med tag.

AA= i nyskick, alltså helt oanvänd men kommer ej från en butik

A= Fint skick, använt och tvättat kanske ett par ggr men ändå fint skick.

AB= Fint använt skick. Fint och utan fläckar använt lite grand men ändå fint.

B= Använt skick. Man kan se att det blivit använt, kan ha förlorat lite färg, vissa noppror.

Finns defekter skrivs det ut!

Objektnr 681 995 262

Visningar 21

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från samma kategori

Mer från samma butik

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer från varumärket

Du kanske också gillar

Hermès-scarf

3 999 kr
4 201 kr med köparskydd.

APieceLux

Höllviken, Sverige

4.9

APieceLux

Företag

Toppsäljare

2 155 omdömen

Läs omdömen