Pietros kök

Slutar 9 jun 18:28

Utropspris

90 kr

97 kr med köparskydd.

arturito

Stockholm, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

4 842 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Pietros kök, av Jan Norming (text) och Pietro Forniniello (recept)

Pietro Fioriniello tog med sig de bästa idéerna om god mat från sin mamma i Neapel. Dit hör de katedrala kraven på basvarorna: på olivoljan och vitlöken, tomaten och citronen, brödet och basilikan.

Han skapade La Cucina Italiana, en liten kvalitetskrog vid Korsvägen i Göteborg, där gästerna förundras. Så gott! Så italienskt? Nej, inte bara. Pietro har snabbt tagit till sig det bästa i sitt nya hemland: marulken från fiskhamnen, ostronen från norra Bohuslän. Det händer att det smakar lingon om hans tiramisú.

Jan Norming, prisad författare och kulturjournalist, har hängt i Pietros kök i mer än ett år. I denna matbok för lekfulla serverar han nu ett stort antal av Pietros tips och tankar, insvepta i italienska minnen och kulinarisk kulturhistoria. Knepen är allt annat än krångliga. Recepten inbjuder läsaren att fortsätta skapandet.

Den inbundna boken (kartonnage) i förlagets dekorerade pärmar är helt ny och i nyskick. Boken är rikligt illustrerad med fina fotografier i färg.

Dimensioner och utgivningsdata:

Höjd/bredd ca 242/152 mm
Ryggbredd ca 12 mm
Vikt ca 475 gram
Sidantal 135
Författare Jan Norming
Recept Pietro Forniniello
Förlag Bokförlaget Korpen
Språk svenska
Utgivningsår 2002
ISBN 91-7374-322-4

Porto: Skickas i ett registrerat paket med DSV/Schenker. Tänk på att det normalt tar ca 1-3 arbetsdagar för ett paket med DSV/Schenker inom landet. Boken kommer att bli väl emballerad. Sampackar gärna om du vinner flera auktioner.

Betalning: VÄNLIGEN BETALA INOM 2 DYGN EFTER AVSLUTAD AUKTION!

Objektnr 734 579 641

Visningar 12

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

7 dagar

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.