Orrefors glas, 3 stycken

Slutar 20 okt 15:26

∙5 dagar 22 h

Utropspris

230 kr

Köparskydd är valfritt hos företag.

BagarenochKocken

Göteborg, Sverige

5.0

BagarenochKocken

Företag

Toppsäljare

340 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Orrefors Street Dubbel Old Fashioned-glas 40 cl – 3 st

Säljer ett set med tre eleganta dubbel Old Fashioned-glas från Orrefors Street-serien, formgiven av Jan Johansson. Glasen har en stilren och exklusiv design med karakteristiska slipade linjer som skapar ett geometriskt mönster och vackra ljusreflektioner.

Varje glas rymmer 40 cl och passar utmärkt för whisky, bourbon, cocktails och andra drycker som serveras med is. Den robusta formen och den dekorativa slipningen ger glasen en tydlig karaktär, samtidigt som de ligger bekvämt i handen.

Street-serien är inspirerad av storstadens gatunät och arkitektur, vilket återspeglas i glasens grafiska mönster. Den tidlösa designen gör dem lämpliga både för hemmabaren och för en elegant dukning vid festliga tillfällen.

Detta ingår:

  • 3 st Orrefors Street Dubbel Old Fashioned-glas
  • Volym: 40 cl per glas
Skick: Glasen är testade därav finns det repor på undersidan på glasen, se bilder för egen bedömning.

Produktinformation:
  • Varumärke: Orrefors
  • Serie: Street
  • Design: Jan Johansson
  • Antal: 3 glas
  • Typ: Dubbel Old Fashioned-glas
  • Volym: 40 cl per glas
  • Material: Kristallglas
  • Färg: Klar
  • Karakteristiskt slipat geometriskt mönster
  • Passar för whisky, cocktails och andra drycker
Ett exklusivt set med tre glas som kombinerar klassiskt hantverk med modern design och passar perfekt för hemmabaren eller en stilfull servering.

Objektnr 755 743 076

Visningar 10

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig