Beskrivning

Tidningen Husmodern från 1931.

Omslaget: Oljemålning av Herbert Blomgren.

Reportage: Det är depression i Sverige och hushållen har ont om pengar. Hur ska egentligen en husmoder hantera det? Tidningen intervjuar Thérèse Fant, hustru till borgmästaren i Stockholm, om saken. Även Aline Hasselrot intervjuas. Hon är maka till borgmästaren i Örebro. Hon bor på Örebro slott. Ingeborg Hegardt intervjuas. Hon är generalska i Östersund. Dessa kvinnor från borgerlig miljö berättar om hur andra familjer har det knapert.

Reportage: Om en svensk man kommer in i en tågkupé och det endast sitter kvinnor där, då vänder han genast på klacken och går därifrån. De flesta män vill bara umgås med andra män. Husmodern försöker ta reda på vad det beror på. Man intervjuar redaktör Erik Ljungberger om saken.

Reportage: Vilka är de vanligaste missarna när man möblerar? Husmodern visar på bild och i text vilka stilbrott man ska undvika när det gäller heminredning.

Bild: Brita Isberg från Oviken utanför Brunflo är på bild. Hon fyller snart 80 år.

Bild: Charlotta Fri är också på bild. Hon fyller 85 år och hon bor i Svenstorp

Se även mina andra tidningar till salu.

Jag samfraktar!

Objektnr 637 039 628

Visningar 373

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Mer från samma butik

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Husmodern 50 1931 Aline Hasselrot, Erik Ljungberger, Brita Isberg, Charlotta Fri

119 kr
127 kr med köparskydd.

Cynosure

Uppsala , Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

1 175 omdömen

Läs omdömen