Max Pemberton - Författare

120 kr
128 kr med köparskydd.

MrMerchant

Gantofta, Sverige

5.0

MrMerchant

Verifierad

Toppsäljare

12 512 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Brev daterat 1909

Sir Max Pemberton, född 19 juni 1863 i Paddington i London, död 22 februari 1950 i London, var en brittisk romanförfattare. Huvudsakligen skrev han äventyrs- och detektivromaner.

Pemberton var utbildad vid St Albans School, Merchant Taylors' School och Caius College, Cambridge. Han gav ut magasinet Chums, och Cassell's Magazine från 1896 till 1906, i vilka han publicerade tidiga verk av bland andra Austin Freeman, Clifford Ashdown, William Le Queux och Bertram Fletcher Robinson.

Hans mest kända verk The Iron Pirate blev en bästsäljare i början på 1890-talet, och han blev en produktiv heltidsförfattare. Det var en historia om ett stort bensindrivet fartyg av järn som utmanövrerade och terroriserade världens flottor på Atlanten. Den följdes av Captain Black (1911).

Pemberton grundade London School of Journalism, 1920 och adlades.

Objektnr 391 853 971

Visningar 909

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Mer från samma butik

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.