Beskrivning

Fjällräven ANORAK NO. 10
Herr,
Strl M,
Färg: tarmac
Nypris: 4499,-

Aldrig använd/Oanvänd/helt ny, har bara hängt i garderoben!
Sista bilden är från Fjällrävens webb.

Robust anorak från Fjällräven
Lätt och tålig anorak för dig som värdesätter hög kvalitet och funktion. Ingår i Fjällrävens Numbers serie som kombinerar starka, lätta material med en funktion som håller i många år.

Även i varma miljöer behövs pålitliga plagg som skyddar vid väderomslag och klarar närkontakt med stökig terräng. Anorak No. 10 är utvecklad för högre aktivitetsnivåer och varma förhållanden och sydd i lätt, stark G-1000 Lite Eco med mycket väl tilltagen ventilation. Den är lättare och mer packbar än Anorak No. 8, samtidigt som den skyddar mot skråmor från kvistar och liknande.

Den rymliga huvan kan justeras för att sitta perfekt runt huvudet och har styv skärm med insydd vajer. Skärmen kan vikas för att antingen ge maximalt vindskydd eller mer sikt åt sidorna. Framtill finns en halvlång dragkedja med utvändig skyddsklaff och knapp vid hakan.

Långa dragkedjor i sidan ger extra ventilation och förenklar vid på- och avklädning. En känguruficka med dragkedjor förvarar handskar, solstift och liknande, och det finns en invändig meshficka för mobiltelefon. Midjans vidd i ryggen regleras med en dragsko, och ytterligare en dragsko reglerar vidden nertill.

Ärmsluten justeras med knappslå. Väven G-1000 Lite Eco är tillverkad av återvunnen polyester och ekologisk bomull. Förstärkningar i G-1000 Eco över baken och delar av ärmarna ger extra slitstyrka där slitaget är som högst. Anoraken kan vaxas med Grönlandsvax för förstärkt väderskydd, eller så kan vaxet tvättas ur för att få ett svalare plagg med maximal ventilation.

Material och detaljer har valts för att minimera påverkan på miljön - till exempel är de flesta läderdetaljer gjorda av tillvarataget spill - och för att det ska vara enkelt att byta ut utsatta delar, efter år av användande.

Jackan ingår i Fjällrävens Numbers-serie som består av extra hållbara och tåliga produkter i en tidlös och mångsidig design, som passar lika bra till vardags som på äventyret.

Robust och stryktålig
Detaljer och delar som enkelt kan repareras
Lätt och ventilerande
Tillverkad i G-1000 Eco Lite och G-1000 Eco
Kan vaxas med Fjällrävens Greenland Wax
Rymlig huva med styv skärm
Halvlång dragkedja med utvändig skyddsklaff och knapp vid hakan
Stor känguruficka
Långa dragkedjor i sidan för en förenklad av- och påtagning

Objektnr 685 909 006

Visningar 714

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Fjällräven ANORAK NO. 10, Herr, Strl M, färg tarmac

Avslutad 10 aug 20:46

Slutpris

2 952 kr

3 102 kr med köparskydd.

Cer434 vann auktionen

 

Vandringstjejen

Sollentuna, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

227 omdömen