Painting and Experience in Fifteenth Century Italy by Michael Baxandall, 1972

Slutar 31 okt 07:01

∙2 dagar 17 h
50 kr
55 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

secondhalf

almunge, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

884 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Boken ”Painting and Experience in Fifteenth Century Italy” av Michael Baxandall, utgiven 1972 av Oxford University Press. ISBN 0 19 881329 5.

Boken ”Painting and Experience in Fifteenth Century Italy” av Michael Baxandall är en Open University Set Book. Den utforskar renässansmåleri och hur det relaterar till det dagliga livet och samhället under 1400-talet i Italien. Boken diskuterar hur visuella färdigheter och intressen formade konstnärernas stil och hur renässansmåleri är relaterat till upplevelser som predikningar, dans och tunnbindning. Sexton begrepp som används av en samtida konstkritiker definieras och illustreras.

Boken är lite nött på omslaget, det finns en anteckning på försättsbladet och en del av bildtexterna är understrukna med vad som ser ut som blyerts. Se bilder.

Objektnr 748 076 560

Visningar 118

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig