c - högpresterande mineralglaslins
Slutar 4 nov 01:05
Fraktpris inom Sverige
Fri frakt PostNord
Mer info
Vi skickar din order inom 2 arbetsdagar.
Samfrakt
1 dagKan hämtas i
Alla betalningar granskas av Tradera för din säkerhet.
Välj till köparskydd
- Ersättning om varan inte är som beskriven
- Ersättning om du inte får din vara
1/0

Beskrivning
JULBO CHAM ALTI ARC 4 (Högpresterande optiks lins i mineralglas)
Rek butikspris: 2300 kr
Färg: black/red
Linsfärg: mörkgrå, (index 4 - mindre än 10 % ljusgenomsläpp)
Lev art nr: JU0206114
Modern pilot-version av 50-talets populära mountaineering-glasögon
Med mycket bra rep- och stöttålighet samt extremt bra optik har Julbo ALTI ARC-linserna satt bransledande benchmark för glaciärglasögon. Med skyddsindex 4 erbjuder dessa glasögon det bästa i premiumklassen inom solskydd och optik.
För att fira 125-års-jubileumet har Julbo tagit fram en pilotmodell en av 1900-talets storfavoriter. Cham är en moderniserad pilotglas-version av en av de ursprungliga klättrarglasögonen från 50-talet - Round Glacier - som närmast blivit ett signum i alpinist- och klätterkretsar. Modellen har under decennier varit populär bland bergsguider, alpina klättrare och alpinister i snöklädda partier där bra skydd är en nödvändighet.
Cham är funktionella, hållbara, rejäla och snygga glasögon med större synfält än Vermont, och ger maximalt skydd mot stark sol i extrema förhållanden. Glasögonen har läder vid näsan och sidan som sitter tätt med huden och böjbara bågar som tillsammans bidrar till den omslutande passformen. Ytskiktet på linsen är flash mirror-behandlat vilket minskar ljusgenomsläppningen och bidrar till den coola stilen. Linsen är i en mineralglaslins med 100 % UV-skydd och ger mindre än 10 % ljusgenomsläpp (Cat 4) vilket gör att de passar perfekt på alpina klättringsäventyr då solen blänker starkt mot snön.
Specifikation:
- Skinnlappar på sidor och vid näsparti för maximal skydd mot ljusinsläpp och även visst vindskydd.
- Helgummerade sidobågar med mjukt böjbara ändar som gör att de sitter säkert och individuellt format runt öronen.
- Lins: ALTI ARC 4 är en mineralglaslins med mycket hög optik och reptålighet. Med protection Index 4 lins (mindre än 10 % ljusgenomsläpplighet) passar de bäst i extremt solljus vid vatten eller snö.
- Färg på skinnlappar: svart/röd
- Samtliga Julbo-linser ger 100 % skydd mot skadlig UVA-, UVB- och UVC-strålning.
Protection Index enligt Standard Pr EN1938:
0 För molniga dagar, linsen är ofärgad
1 Lämpliga vid lite solljus genom en i övrigt molnig himmel
2 Medellinser för normalt solljus
3 Starkt solljus (alpint och marint), ofta mörka linser
4 Högalpina- och marina miljöer. Mycket mörka linser.
SAMFRAKNING Du betalar endast en frakt (för den högsta varans fraktkostnad) oavsett hur många varor du köper under 1 en dag.
/ Väl mött!
Köp mer och spara på frakten
Samfrakt
1 dag- Sluttid21:13 .Pris:1 290 kr,Eller Köp nu 1 390 kr,.
- Sluttid21:14 .Pris:949 kr,Eller Köp nu 990 kr,.
- Sluttid21:20 .Pris:279 kr,Eller Köp nu 299 kr,.
- Sluttid21:21 .Pris:179 kr,Eller Köp nu 199 kr,.
- Sluttid21:21 .Pris:199 kr,Eller Köp nu 229 kr,.
- Sluttid21:22 .Pris:199 kr,Eller Köp nu 229 kr,.
- Sluttid21:22 .Pris:179 kr,Eller Köp nu 199 kr,.
- Sluttid21:44 .Pris:439 kr,Eller Köp nu 449 kr,.
- Sluttid21:45 .Pris:439 kr,Eller Köp nu 449 kr,.
- Sluttid21:52 .Pris:279 kr,Eller Köp nu 299 kr,.
Andra har även tittat påVisa alla
- Pris:.
- Pris:.
- Pris:.
- Pris:.




















