JULBO CHAM RANCHO SPECTRON 3 CF JUO201120, glaciärglasögon

Slutar 4 nov 01:06

1 390 kr
Köparskydd är valfritt hos företag.

Välj till köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

Friluftsbutiken

Göteborg, Sverige

5.0

Friluftsbutiken

Företag

Toppsäljare

12 778 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 2 zoomed in

Beskrivning

glaciär glasögon JULBO CHAM RANCHO SPECTRON 3 CF JUO201120
Rek butikspris: 1650 kr

Lev art nr: JUO0201120 Ranco

Färg: Cromefärgad båge, brunt skinnskydd

Lins: Fire

Modern pilot-version av 50-talets populära mountaineering-glasögon

För att fira 125-års-jubileumet har Julbo tagit fram en pilotmodell en av 1900-talets storfavoriter. Cham är en moderniserad pilotglas-version av en av de ursprungliga klättrarglasögonen från 50-talet - Round Glacier - som närmast blivit ett signum i alpinist- och klätterkretsar. Modellen har under decennier varit populär bland bergsguider, alpina klättrare och alpinister i snöklädda partier där bra skydd är en nödvändighet.

Cham är funktionella, hållbara, rejäla och snygga glasögon med större synfält än Vermont, och ger maximalt skydd mot stark sol i extrema förhållanden. Glasögonen har läder vid näsan och sidan som sitter tätt med huden och böjbara bågar som tillsammans bidrar till den omslutande passformen. Ytskiktet på linsen är flash mirror-behandlat vilket minskar ljusgenomsläppningen och bidrar till den coola stilen. Linsen är i polykarbonat med 100 % UV-skydd och ger mindre än 20 % ljusgenomsläpp (Cat 3) vilket gör att de passar perfekt på alpina klättringsäventyr då solen blänker starkt mot snön.

Specifikation:

  • Skinnlappar på sidor och vid näsparti för maximal skydd mot ljusinsläpp och även visst vindskydd.
  • Helgummerade sidobågar med mjukt böjbara ändar som gör att de sitter säkert och individuellt format runt öronen.
  • Lins: Spectron 3: Protection Index 3 med mindre än 20 % ljusgenomsläpp. Polykarbonat lins i fire ton som passar bra i direkt solljus vid vatten eller snö.
  • Färg på skinnlappar: brun
  • Samtliga Julbo-linser ger 100 % skydd mot skadlig UVA-, UVB- och UVC-strålning.

Protection Index enligt Standard Pr EN1938:
0 För molniga dagar, linsen är ofärgad
1 Lämpliga vid lite solljus genom en i övrigt molnig himmel
2 Medellinser för normalt solljus
3 Starkt solljus (alpint och marint), ofta mörka linser
4 Högalpina- och marina miljöer. Mycket mörka linser.

SAMFRAKNING Du betalar endast en frakt (för den högsta varans fraktkostnad) oavsett hur många varor du köper under 1 en dag.

/ Väl mött!

Objektnr 748 751 669

Visningar 124

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig