"Fika Lavendel" Doftljus i Vintage Kopp fr Arabia Finland

Slutar 17 okt 17:12

∙11 h 47 min

Utropspris

95 kr

102 kr med köparskydd.

anders302

Slöinge, Sverige

5.0

anders302

Verifierad

Toppsäljare

430 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Handgjort "Fika" doftljus av vit bivax i en värmetålig kaffekopp av porslin med tillhörande fat. Fatet och koppen är vintage och stämplade med en krona och "Arabia Made in Finland". Den här stämpeln användes kring 1930-1950-talet. Mönstret är Sinivuokko (Blåsippa) eller Maisema / Sinikukka-liknande flytande blått mönster. Kanterna har bårder.

Det är tillsatt naturlig eterisk olja för doft och ljuset har doften av LAVENDEL. Det är dekorerat med torkade blommor och blad.

*** 100% unikt hantverk ***

Porslinet är återbruk. Både koppen och fatet är i vintage skick med fina ovansidor och slitage på undersidorna. Koppen har ett kantnagg på toppen. Kaffekoppen är 5,5 cm hög och diametern längst upp är 9 cm. Fatet är 14 cm i diameter. När ljuset brunnit ner kan man återanvända koppen till vad man vill.

*** Den sista bilden är ett liknande "Fika" ljus för att visa hur det ser ut tänt ***

Ljuset är tillverkat av vit bivax som är ett helt naturligt och giftfritt material. Bivax produceras av bin helt utan tillsatser eller petrokemikalier. Det brinner med en klar låga och sotar mycket lite jämfört med konventionellt paraffin. Bivax har en tät struktur som gör att ljuset brinner långsamt.

Jag har 7 dagars samfrakt om du väljer att handla från någon av mina andra auktioner. Jag har flera olika varianter av "Fika" ljus till försäljning, perfekt om man vill matcha ett par!

Objektnr 754 991 470

Visningar 31

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

7 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig