Julitarök, fiskrök, rök, campingkök, vintage, Julita Sweden, oanvänd

Slutar 25 okt 20:41

∙1 dag 4 h

Utropspris

195 kr

207 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

fungarden

Norrköping, Sverige

5.0

fungarden

Verifierad

Toppsäljare

724 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Äldre emaljerad rök, etikettmärkt " Fundberg & Co AB Julita Sweden ".
Utvändiga repor går att hitta men aldrig använd.
Mått ihopfälld 41 x 26 x 12 cm. Vikt 3.2 kg.
Saknas en flamskyddande ring 10 x 2.5 cm (ska vara 2 st, utseende se sista bilderna).
Om den behövs, kanske inte så svår för den händige att ersätta.
Packas väl.
Nedan finns texten från medföljande innehållsförteckning/bruksanvisning:

BRUKSANVISNING TILL STORA FISKRÖKEN
Denna röklåda består av 1 låda, 1 vindskydd med 2 sprit dosor och 2 flamskyddande ringar, 2 dropp plåtar, 2 galler det ena försett med ett handtag, spån och lock.
Börja med att rensa fisken men låt huvud och ryggben sitta kvar. Skölj fisken hastigt och torka den väl med hushållspapper.
Så här röker du fisken. Lägg ca 2 msk spån i vardera av de runda ringarna i botten av lådan. Se till att det inte kommer något utanför, då det fastnar ordentligt av fisksaften. Ställ dropp plåtarna över spånet, dess små fötter passar runt ringarna. Lägg sedan gallret med handtag, har du mycket fisk som ska rökas tar du det andra gallret och lägger det i handtaget på det första. Lägg på locket.
Ställ vindskyddet på marken, häll T-sprit i dosorna, lägg ringarna runt sprit dosorna. Tänd på T-spriten. Ställ på röklådan på vindskyddet.
Efter en stund lättar du på locket så att vattenångan kan ta sig ur.
Fisken är färdigrökt när benen lossnar från köttet. Förse dig med 2 st gafflar, håll fisken med den ena av gafflarna och den andra gaffeln sticker man under ryggbenet och lyfter upp. Släpper ryggbenet är fisken färdigrökt. Full dosa med T-sprit brinner i ca 15–20 minuter och räcker vanligtvis till abborrar och foreller. Större fiskar får man röka om. Bränntiden beror mycket på vindhastigheten.
Röklådan måste rengöras efter användningen.
Röklåda i emaljerad stålplåt går bra att använda som grill.

Objektnr 756 109 786

Visningar 62

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

14 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig