Guideline Laxa 2.0 vadarskor med filtsula, strl 43

Slutar 31 okt 21:37

∙6 dagar 18 h

Utropspris

1 000 kr

1 052 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

Stellan1981

Skara, Sverige

5.0

Stellan1981

Verifierad

51 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Par Guideline Laxa 2.0 vadarskor med filtsula, storlek 43 (10). Skorna är bruna och svarta med orange detaljer, snörning och förstärkt tåparti.

Helt nya och enbart provade hemma. Inte gått en meter utomhus med skorna. Men som jag har skrivit i tidigare annons så va flugfiske inget för mig så de har bara blitt liggandes i sin original kartong.

Lätta, bekväma, hållbara och snabbtorkande. Laxa 2.0 är en uppdaterad version av tidigare modellen med nya designelement och färgsättning.
Produktinformation
Helsydd filtsula för maximal slitstyrka. Helt fria från PFC och utan fluorocarbon/DWR-behandling.

Laxa 2.0 är en uppdaterad version av tidigare modell men nu med helsydd filtsula, nya designelement och en färgsättning med Brown Olive exteriör och Burnt Orange foder och insida. Föregångaren hade detaljer i PVC-läder men de delarna är nu ersatt med andra material på grund av miljöskäl och kängan är helt fri från fluorocarboner (PFC). För att minimera det ekologiska fotavtrycket levereras kängorna i lådor tillverkade av återvunnet papper.

Främre delen och hälen har ett tunt förstärkningslager som ökar hållbarheten och styvheten vilket gör att de behåller formen även vid tuffare vadning i djupt vatten. Detta gör också att framdelen på kängan håller formen bättre vid högt tryck och man fryser inte lika lätt om tårna. Nedre delen av kängan är förstärkt med gummi runt om för att stå emot slitage och vassa stenar när man vadar. En mellansula av EVA ökar komforten och ger god stötdämpning när man går på hårt underlag. Stoppad plös och hällor i hållbar nylonwebbing gör det enkelt att spänna och snöra kängorna. De övre hällorna är krokar som gör det snabbt att få rätt spänning runt vrist och ankel och bak finns en rejäl loop att hålla i när kängan dras på.

De har en förhållandevis bred skandinavisk passform på lästen och är snabbtorkande och lätta, perfekt när man är på resande fot. Filtsulan är sydd hela vägen in genom innersulan för maximal hållbarhet. En klassisk filtsula ger en lätt känga med bra grepp på många underlag, men är framför allt det bästa alternativet för riktigt hala bottnar i strömmande vatten eller strandzonen på kusten där få andra sulor kan konkurrera med filt. Laxa 2.0. med filtsula väger 900 gram per par i storlek US 10. Finns i storlek EUR 39-48, US 6-15.

• Inga PVC-delaljer
• Helsydd filtsula
• Helt fri från fluorocarboner (PFC)
• Invändigt förstärkningslager i främre & bakre delen
• Gummiförstärkt nedre del skyddar mot slitage
• Stoppad plös och komfortabel EVA mellansula
• Lätta, bekväma, hållbara och snabbtorkande

Objektnr 756 731 835

Visningar 103

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig