250 nostalgiska reklamannonser. THE CREATIVE REVOLUTION (1997) 1:a utgåvan(!)

Slutar 1 nov 20:10

∙3 dagar 12 h

Utropspris

290 kr

307 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

Eklyckan70

Mullsjö, Sverige

5.0

Eklyckan70

Verifierad

Toppsäljare

505 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Sällsynt Reklambibel: THE CREATIVE REVOLUTION (Original 1997) DDB / Paradiset

Söker du den ultimata inspirationskällan och ett stycke modern reklamhistoria? Nu har du chansen att buda hem ett mycket fint exemplar av den sällsynta och kultförklarade katalogen ”The Creative Revolution” från 1997.

Detta exemplar har en unik proveniens och har ägts av undertecknad – en tidigare verksam Art Director/Creative Director – sedan den gavs som en intern julgåva i slutet av 90-talet.

* Om boken: Katalogen är en ovärderlig sammanställning av den kreativa revolutionen på Madison Avenue under 1960-talet. Den innehåller 250(!) originalannonser från Manhattan, hämtade ur legendariska tidskrifter som Time, Life och Esquire.

Stor fokus ligger på mästerverken från Doyle Dane Bernbach (DDB) och Bill Bernbach – reklamen som förändrade en hel värld (inklusive de ikoniska kampanjerna för Volkswagen, Avis och Better Vision Institute).

* Utgivare: CBC, Claes Bergquist Communications & Ove Pihl (1997).

Obs! Originalutgåvan som trycktes i begränsad upplaga (och ofta gavs bort internt) är i dag ett eftertraktat samlarobjekt bland AD:s, copywriters och designnostalgiker.

* Formgivning: Johan Fredlund på legendariska byrån Paradiset/DDB

* Innehåll: Episka helsidesannonser, perfekt som referensverk eller fantastisk coffee table-bok för den designintresserade.

* Skick: Mycket gott och välvårdat skick (se bilder för egen bedömning). Rena sidor och fast rygg. Några få små märken på omslaget & ett ynka hundöra, men inget graverande.

* Vikt: 506 gram exkl emballage

Missa inte chansen att ta vid ett exemplar av boken som format generationer av svenska reklamare, strategier och kreatörer på skolor som Berghs och Beckmans.

Är klar med denna era och har en gått från fysiska skisser på kapaskivor, budskickade korrektur och timmar vid rulltryck nattetid till dagens digitala tempo ger boken en extra dimension av svunnen hantverksstolthet. Jädrar vad fint att få ha upplevt ändå!

Boken säljs i dag endast sporadiskt på antikvariat (så som Antikvariat Morris eller Bokbörsen) för priser upp till 600 kr beroende på utgåva och skick. Eftersom detta exemplar är den eftertraktade förstaupplagan i ett rent och fint skick är det bara att slå till tänker jag!

Paketeras omsorgsfullt och skickas spårbart.

Lycka till med budgivningen!
Den här vill du inte missa!

———————————————————————

TIPS!
Granska bilderna innan du budar. Produkten säljs i befintligt skick. Finns det uppenbar skada, repor, nagg eller annat utöver vad som anses vara gott eller bättre begagnat anges detta alltid noga i beskrivningen.

Vid köp av flera produkter inom samma tidsram använder jag mig av Traderas samfraktsfunktion (inom 3 dagar). Vill du invänta en auktion som avslutas längre fram skicka ett meddelande så löser vi det. I annat fall förväntas vunnen auktion betalas senast inom tre dagar. Skickar varan inom kort och snarast möjligt!

Emballagekostnad (10-20 SEK beroende på produktens ev extra behov av bubbelplast, wellpapp etc) är inräknat i fraktpriset som föreslås av Tradera, baserat på vikt och paketets storlek. Packar omsorgsfullt och återanvänder mycket emballage men tillämpar även Traderas tryckta tape och/eller gula plastförpackningar för att signalera till fraktbolag och posten att hantera paketen extra varsamt!

(International buyers are subject of additional rates).

Tack för att du handlar cirkulärt och välkommen åter till mina auktioner

Objektnr 757 273 263

Visningar 16

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig