Vintage Lundhags Jämtkängor med älgsymbol under sulan, 1970-tal, storl. 43-44

Slutar 1 nov 15:27

∙7 dagar 2 h

Utropspris

290 kr

307 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

Arkeologen71

Dala-Husby, Sverige

5.0

Arkeologen71

Verifierad

Toppsäljare

1 127 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Ett par vintage Lundhags Jämtkängor - en ikoniska modell med den karaktäristiska älgsymbolen under sulan. Sent 1970-tal och i mycket gott skick för sin ålder - endast ställvisa ytliga "sprickor" i lädret. Lundhags köpte vid den tiden in färdiga gummibottnar och sulor från svenska gummifabriker för att montera på sina handgjorda läderskaft, så därav den klassiska svenska älgen undertill. Själva kängan är dock byggd i Jämtland av Lundhags. Den nedre, grova gummidelen med "narvigt" mönster är typisk för Lundhags skalkängor, liksom det mjuka, ofodrade läderskaftet med snörningsöljetter.

Invändigt i botten på den ena kängan står siffran 14 (se sista fotot) vilket motsvarar storlek 43-44 i herr, men det funkar också fint på en dam så gå på måttet! Längden är drygt 26,5 cm mätt under sulan. Bredd över foten är ca 10 cm (mätt på undersidan). Höjd inkl. skaftet är närmare 25 cm. Jag är en dam 38 och har använt dessa med ett par sulor och sockor, men det är lite väl mycket lager på lager :)

BRA ATT VETA: Säljaren har katt, men hemmet är rökfritt!

BETALNING: Betalning för köpet emotses inom tre dagar efter avslutad auktion/köp. I annonsen och vinnarmejlet framgår gällande betalningsmetoder och jag tar inte emot banköverföringar på ”traditionellt sätt” eller privat swish utanför Traderas betalfunktion.

FRAKT OCH PACKNING: Frakten står vinnaren/köparen för och jag gör alltid mitt bästa för att kostnaden skall bli så låg som möjligt. Köparen får välja mellan de 2-3 alternativ som vanligen erbjuds. OBS! Fraktpriserna är ingenting jag styr över och varje fraktbolag har sina bestämda begränsningar gällande mått och vikt! DHL och Schenker:s paket har rejäla maxmått vilka gäller oavsett om man skall skicka 1 eller 10 kg. Det innebär bl.a. att jag kan använda en väl tilltagen kartong utan att priset stiger, så tycker du att paketet är större än varan skall du veta att det INTE har förändrat fraktpriset. Post nord:s paket får däremot bara vara 20 cm högt (maxmått) vilket ofta inte fungerar och särskilt inte om man skall packa säkert. Av den anledningen finns Post nord ibland inte med som alternativ. Ibland kan du välja frimärke, men var då medveten om att försändelsen inte är spårbar. JAG PACKAR MYCKET VÄL (bubbelplast, papper och oftast dubbla kartonger för allt som är ömtåligt) och tar inte ansvar för fraktbolagets hantering av paketet.

NÄR SKICKAS VARAN?: Jag skickar försändelsen senast fyra vardagar efter mottagen betalning, men oftast går det snabbare än så.

Objektnr 757 420 021

Visningar 16

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig