Två askfat: Club Soda och A. Johnson & Co. Klorkalcium

Avslutad 2 nov 18:02

Utropspris

99 kr

106 kr med köparskydd.

Auktionen avslutades utan bud

 

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

j74blom

Färgelanda, Sverige

5.0

j74blom

Verifierad

Toppsäljare

265 omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Två askfat säljes. Det ena askfatet är av glas och har texten "A. Johnson & Co. Göteborg Klorkalcium" präglad i glaset.
Det andra askfatet är tillverkat i keramik med texten "Club Soda" och "Gott till det goda" tryckt på ovansidan.
Två charmiga och äldre reklamaskfat i fint vintageskick – perfekt till retrohemmet, barsamlingen eller som unika inredningsdetaljer!
1. Bärnstensfärgat pressglas – A. Johnson & Co, Göteborg
• Text: "A. JOHNSON & CO. GÖTEBORG. KLORKALCIUM."
• Material: Kraftigt, gult/bärnstensfärgat pressglas.
• Mått: Cirka 12,5 cm i diameter.
• Skick: Mycket fint skick. Helt utan sprickor, nagg eller skador på glaset(på en bild ser man två jack men jag tror det är från tillverkningen).
Det finns lite naturligt tidstypiskt slitage/skav på knoppen i mitten (se bilder), men i övrigt mycket välbevarat.
2. Blå/grått stengods – Club Soda (Pripps)
• Text: "CLUB SODA" & "GOTT till det GODA".
• Material: Glaserad keramik/stengods med vackert skiftande lasyr.
• Mått: Cirka 13 cm bred.
• Skick: Fint vintageskick.
Inga nagg eller bitar borta. Har en naturlig och mycket dekorativ ålderskrackelering i glasyren på botten (se närbild), vilket är helt normalt för denna typ av äldre keramik.
Saknar stämpel på undersidan.
Säljes som ett paket.
Se bilderna noggrant för egen bedömning av skicket.
Packas mycket omsorgsfullt med bubbelplast och skickas spårbart. Kolla gärna mina andra auktioner, jag samfraktar självklart!

Objektnr 757 888 050

Visningar 10

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig