prismedaljer för kulsprutepistol (Kpist m/45)

Slutar 4 nov 09:15

∙1 dag 17 h

Ledande bud

∙

50 kr

55 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

fazette

Lönsboda, Sverige

4.7

Verifierad

9 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Dessa medaljer bekräftar svart på vitt att skytten var en hängiven Kpist-skytt under 1970-talet. Medaljerna visar två olika vackra och detaljerade skyttemotiv präglade i relief:
De två vänstra medaljerna: Knästående Kpist-skytt
De två första medaljerna (en i brons/guld-legering och en i silver) har exakt samma motiv:
  • Motivet: En soldat i profil som sitter i knästående skjutställning och siktar med sin Kpist m/45. I bakgrunden syns en detaljerad skogsmiljö med granar.
  • Valörer: Den första från vänster är i brons och den andra är i silver (med en fin, mörk oxiderad patina).
De två högra medaljerna: Stående Kpist-skytt
De två högra medaljerna (en i guldutförande och en i silver) visar en annan skjutställning:
  • Motivet: En soldat i profil som befinner sig i stående skjutställning och avfyrar sin Kpist m/45 från axeln. Även här syns skog och moln i bakgrunden.
  • Valörer: Den tredje från vänster är i guld (förgyllt utförande) och den fjärde är i silver.
Spännet och klubbtråden: "SS-1970"
Den fjärde medaljen längst till höger har ett mycket intressant och dekorativt toppspänne fastmonterat på bandet.
  • Gravyr på spännet: "KLUBBMÄSTERSKAP SS-1970".
  • Betydelse: Denna silvermedalj vanns alltså vid ett klubbmästerskap redan år 1970. Bokstäverna SS står för den specifika skytteföreningen, och i det här skånska sammanhanget är det extremt troligt att det står för Hässleholms Skyttegille (förkortat SS för Skyttegille eller historiskt Skytteorganisation/Skytteförening).
Detta visar att skyttens karriär med Kpisten sträckte sig över hela 1970-talet – från detta klubbmästerskap i Hässleholms Skyttegille 1970 till det vi såg på den förra plaketten från HPK (Hässleholms Pistolklubb) 1979!
Det här är en otroligt sammanhängande och fin skånsk skyttehistoria.

Objektnr 758 141 859

Visningar 31

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig