Antik korkskruv i mässing/brons – ovanlig modell med vacker patina

Slutar 6 nov 20:59

∙4 dagar 7 h

Utropspris

299 kr

316 kr med köparskydd.

Traderas köparskydd

  • Ersättning om varan inte är som beskriven
  • Ersättning om du inte får din vara

HafaF

Mariestad, Sverige

5.0

Verifierad

77 omdömen

Läs omdömen

1/0

galleryimage 3

Beskrivning

Mycket dekorativ äldre korkskruv med kraftigt genombrutet handtag i mässings-/bronsfärgad metall och spiral i stål. Handtaget har en ovanlig symmetrisk form och en härlig mörkgrön ålderspatina som ger föremålet mycket karaktär.
Korkskruven mäter cirka 11 cm på längden och handtaget är cirka 6 cm brett. Vikt cirka 77 gram. Föremålet uppvisar tydligt åldersrelaterat slitage, oxidation och patina enligt bilderna. Jag har medvetet inte putsat eller rengjort metallen för att bevara det äldre utseendet.
En charmig och ovanlig korkskruv som passar fint för samlare av äldre korkskruvar, vinföremål, barware och antika bruksföremål. Exakt ålder, metallinnehåll, ursprung och tillverkare är inte fastställda.
Studera gärna samtliga bilder för egen bedömning av skick, utförande och ålder.
sökord:?antik, korkskruv, mässing, brons, vinöppnare, vintage, barware, samlarobjekt, korköppnare, patina, vin, äldre, kuriosa

Objektnr 758 529 977

Visningar 6

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig