ginger66

ginger66

|Samfrakt 1 dag

Om

SønderborgReg. August 2026

15 Följare
1 Följer
275 Annonser

Översatt av

Sälger primär miniatyr vintage parfumer som samlingsobjekt.
Primært fra 80'erne og 90'erne og mange fra ännu tidigare.
Speciellt intresse för helt unika samlingsobjekt som är svårt att hitta

Jag har en passion för vintage miniatyrparfymer och de vackra små flaskorna som har fångat sin tids karaktär.

Några av mina extremt sällsynta och unika miniatyrparfymer finns till salu på Etsy - min butik heter "perfumesbylene". Mitt profilfoto är "La rose de Monaco" av Anny Rey.

Här hittar du en noggrant utvald samling av sällsynta, vintage och utgående miniatyrparfymer, av vilka många är 30, 40 eller till och med 50+ år gamla. Vissa är allt svårare att hitta och erbjuds främst som unika samlarobjekt.

Med åldern förändras parfym naturligt, och vissa vintagedofter kan ha avdunstat eller bara ha en liten mängd parfym kvar. Fyllningsnivåer och skick visas och beskrivs alltid så noggrant som möjligt i varje lista. Eftersom dessa dofter ofta är många decennier gamla kan jag inte garantera att doften förblir oförändrad från sin ursprungliga karaktär.

För mig ligger skönheten i flaskan, dess historia, sällsynthet och plats i parfymens historia – små bitar av det förflutna som väntar på att upptäckas av andra samlare.

Laddar...

Laddar...