Gulliversresor

Gulliversresor

|Samfrakt 3 dagar

Om

gbg | Reg. November 2007

3 Följare
36 Följer
13 Annonser

BARROTADE PERENNER
Jag säljer mest perenner till s.k. ängsplantering — torktåliga och lättskötta, och som ger en ängsliknande effekt om de sätts i sjok (se design exv av Piet Oudolf, Ulf Nordfjell, Beth Chattoo m flera). Specialisering: barrotade plantor, för närvarande har jag särskilt blåverbena, jätteverbena, åbrodd, blodtopp och buskrisp. Ibland finns också fröer från både perenner och annueller av olika slag.

Växter och fröer är som regel överskott från egen odling. Om du önskar köpa flera plantor samtidigt brukar jag ordna paketpris. Skicka ett meddelande direkt till mig så lägger jag gärna upp ett specialpaket enl vår överenskommelse.

Fördelarna med barrotade perenner är många. Förutom billigare porto, slipper du ägna dig åt
• tidskrävande och osäker värmebehandling av krukade plantor för att bli av med den invasiva lövplattmasken
• skölja bort jord från rötterna för att upptäcka snigelägg och småsniglar

Barrotade perenner har grävts upp och förvarats kyligt så att de har gått i dvala. Innan plantering placerar du rotklumpen i vatten minst 15 min (längre om växten varit i vintervila och är ordentligt torr). Givetvis behöver en barrot som varit i vila, lite extra tid för att komma ikapp, men så fort den hamnar i jord, vattnas och får näring, kommer den snabbt att växa till full storlek. Mina barrotade perenn-rötter är kraftiga och välvuxna. VARMT välkommen med frågor!

26 nov 21:11
15 krKöp nu
26 nov 21:21
20 krKöp nu
26 nov 21:19
15 krKöp nu
30 nov 10:45
60 krKöp nu
14 nov 07:55
29 krKöp nu
30 nov 10:58
35 krKöp nu
26 nov 21:15
20 krKöp nu
21 nov 11:31
15 krKöp nu