Beskrivning

Ett färdigt kit för att byta ut det gamla gummit i ryckutjämningen som sitter i kopplingskorgen på luftkylda Yamaha DT MX/DTr/FS1 motorer. Det som ingår i kitet är 6 stycken ”dämpare” i oljebeständigt gummi och 3 stycken skruvar. Skruven är för att skruva ihop korgen med istället för att nita ihop den igen. Det är ett krav att använda gänglåsning på skruven. För extra säkerhet kan man även sätta insatsgänga i aluminiumkorgen, dock inte nödvändigt.

OBS! Det finns 3 olika kombinationer att välja på vilken ni själva väljer och meddelar mig efter ert köp.

1: 3 skruv och 6 solida gummibitar
2: 3 skruv och 6 gummibitar med hål i
3: 3 skruv och 3 solida och 3 bitar med hål i.
(Tanken med variant 3 är solida på drivsida och de med hål i på motorbromssida i kopplingskorgen se bilder på placering)

Gummit skiljer i utseende och hårdhet mot original. Viss marginell variation på bitarna kan förekomma då gummi är gummi när det ”stansas/skärs” ut och inte massproducerade.

En utförlig beskrivning och information med bilder och text på svenska hur man byter gummit ingår och skickas separat via mail.

Frakt inom Sverige ingår i priset och skickas som brev med PostNord. Frakt utanför Sverige har annat pris. All modifikation sker på egen risk.

Objektnr 694 239 472

Visningar 76

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Yamaha DT MX/DTr/FS1 gummikit till ryckutjämnare kopplingskorg

Slutar 27 okt 14:47

185 kr
196 kr med köparskydd.

Mr_SunBear

Västerås , Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

262 omdömen

Läs omdömen