Beskrivning

Säljer en AKAI AA-810 stereo receiver. Denna modell är känd för sitt varma ljud och klassiska 70-talsdesign. Perfekt för dig som uppskattar vintage ljudutrustning. Den har ingångar för phono, tape, FM och AM.

En jättefin receiver från 1976. Mycket bra skick, med få spår av användning. Även träsidorna är fina, liten skada på höger platta. Zooma in på bilderna och se skicket.
Har varit nyss servad, filter kondensator upgraderat till 2200 uf och vänster och höger kanal kondensatorer är utbytta med Nichicon audio grade low ESR kondensatorer. Nu ger han 20W per kanal att 8ohm impedans och låter mycket bra med fullt bas och melan register. Den är en CC kopplat stärkare vilket ger en hög ingångsimpedans för det första steget, vilket förhindrar att förstärkaren belastar signalkällan.
Hög spänningsförstärkning tillhandahålls av CE-steget, vilket är det primära syftet med de flesta förstärkarkretsar.
Enligt spec levererar den 2x15 vid 4 ohm, och 2x10 watt vid 8 ohm. De siffrorna överraskar mig lite, då den spelar på rätt bra.
Alla lampor fungerar, och mycket bra radiomottagning.
Lite ovanlig storlek, då den är 52 cm lång. Två olika kontakter på högtalare A och B. Högtalare A har de gamla "Pioneer" kontakterna. Adapter följer med och visas på bild 2. Högtalare B har den vanliga DIN kontakten. Ska du köra med 2 par högtalare, måste de vara på minst 8 ohm.
Ingen Aux ingång, så vill du koppla cd eller telefon får du använda tape ingången.
Vikt receiver 7,9 kg, och storlek 52,7x29,6x10,7 (cm)

Objektnr 696 473 009

Visningar 105

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

AKAI AA-810 Stereo Receiver (Ny servad!)

Slutar 19 okt 07:25

Utropspris

0 Bud

1 444 kr

1 518 kr med köparskydd.

fantasy9

Virsbo, Sverige

5.0

Verifierad

88 omdömen

Läs omdömen