RESIDENT EVIL CODE VERONICA X PS2 MED DEVIL MAY CRY DEMO SKIVAN
Fraktpris inom Sverige
49 kr DSV
51 kr PostNord Ombud
Samfrakt
3 dagarAlla betalningar granskas av Tradera för din säkerhet.
1/0

Beskrivning
RESIDENT EVIL CODE VERONICA X PS2 - SLES-50306
Resident Evil: Code Veronica är ett TV-spel tillverkat av Capcom som har släppts till spelkonsolerna Sega Dreamcast (2000), PlayStation 2 (2001) och Nintendo GameCube (2003). I de två sistnämnda versionerna lades ett "X" till efter titeln.
Den första utgåvan av Code Veronica innehöll en exklusiv spel-demo på en extra DVD av Devil May Cry, vars första spel i vad som skulle bli en serie, släpptes senare samma år.
Efter att Claire Redfield med nöd och näppe klarat sig från mardrömmen i Raccoon city i Resident Evil 2 i sitt sökande efter sin bror Chris Redfield är hon nu tillbaka i ett nytt äventyr där hennes sökande fortsätter. Spåren leder till företaget Umbrella corporation. Efter ett misslyckat försök att ta sig in på företagets Pariskontor tillfångatas hon och förs till den avlägsna ön Rockfort Island. Hon lyckas fly med medfången Steve Burnside samtidigt som zombies, ett resultat av Umbrellas misslyckade forskning, attackerar dem. Claire och Steve lyckas till slut ta sig från ön, men hamnar istället i ett av företagets hemliga labb i Antarktis. Här utspelar sig finalen mot Umbrella.
Förutom möjligheten att kontrollera Claire Redfield kan man även styra hennes bror Chris en stor del av spelet. Hans närvaro förklaras med att Claire under sin vistelse på Rockfort lyckades skicka iväg ett meddelande till Leon S. Kennedy (Resident Evil 2 och Resident Evil 4) som i sin tur meddelade brodern om hennes situation.
FÖRSTA UTGÅVAN MED DEVIL MAY CRY DEMO CDN - KOMPLETT I BOX
Max 60 kr frakt i Sverige vid fler köp.
Slipade, testade, rengjorda spel med nya batterier.
International buyers welcome.
Schenker = spårbart / Postnord = brev.
Nedladdningskoder kan vara förbrukade.
Mer från samma butikVisa alla
- Pris:4 799 kr,
5 999 kr20%Köp nu. - Pris:1 399 kr,
1 999 kr30%Köp nu.








































