Beskrivning

ALDRIG MERA FRI

av Sara Blædel

Norstedts förlag 2009.

Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick.

På en ruffig bakgata på Vesterbro i Köpenhamn hittas en kvinna mördad inne på en gård. Mordplatsen är väldigt blodig, någon har skurit halsen av henne på ett ytterst brutalt vis.

Tillsammans med ett gäng kollegor går Louise Rick igång med att göra efterforskningar när hon blir uppringd av sin journalistväninna Camilla Lind. Djupt skakad berättar Camilla att hennes elvaårige son samma morgon hittat ett övergivet spädbarn i vapenhuset till en liten kyrka. Barnet är en liten dygnsgammal flicka som legat på stengolvet, insvept i sin enda tillhörighet; en mörkblå frottehandduk.

Alla spår av mordet pekar mot Östeuropa och handel med kvinnor. Snart förstår Louise att männen bakom handeln är totalt hänsynslösa, att de föraktar kvinnor och inte har några betänkligheter mot att mörda alla som kommer i deras väg.

Aldrig mera fri är en berättelse om en tuff och hård innerstadsmiljö och vad den gör med människor. Men det är också en historia om ömhet och längtan efter en annan slags liv.

SE BILDER FÖR MER INFORMATION.

OBS! FRAKTEN INGÅR I PRISET!

Jag skickar främst med Postnord.

Det är köparens ansvar att ha rätt adressuppgifter.

Som köpare har du 14 dagars ångerrätt enligt lag när du köper från mig.

Vid retur är det du som köpare som står för frakten och jag återbetalar pengarna inom 30 dagar. Detta betyder att du som köpare kan känna en trygghet när du köper varor från mig, då du som köpare har rätten att ångra ditt köp om varan inte uppfyller de förväntningar du hade på den när du genomförde köpet.

Objektnr 313 181 216

Visningar 1 677

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

ALDRIG MERA FRI Sara Blædel 2009

160 kr
Köparskydd är valfritt hos företag.

Haldins_Hylla

Mönsterås, Sverige

5.0

Haldins_Hylla

Företag

Toppsäljare

20 946 omdömen

Läs omdömen