|Samfrakt 3 dagar
Handen | Reg. December 2012
Jag förväntar mig att den som funderar på att bjuda på mina auktioner eller köpa något med "köp nu"-pris , kontaktar mig om det finns oklarheter.
För mig är det en självklarhet att samfrakta. Köparen betalar alltid för frakten. De få gånger jag säljer dyrbara saker betalar köparen även för extra kostnader, t ex försäkringar och/eller rek.
Jag godkänner bara avhämtning i undantagsfall. Vid de tillfällen jag gör det så står det i annonsen.
Jag försöker hjälpa till så gott jag kan när fraktbolagen strular. Men det är köparen som måste kontakta dem, eftersom det bara är köparen som vet i vilket skick varan kom fram och om den överhuvudtaget kommitfram.
Min del i det hela är att packa så säkert det bara är möjligt, utan att frakten kostar en förmögenhet. Men naturligtvis är det fraktbolagets ansvar om de kastar runt med försändelserna.
Filma gärna medans du packar upp.
I de få fall jag har ett reservationspris är det meningslöst att kontakta mig och fråga. Jag svarar inte på sådana meddelanden.