ALBOT_N_ALBOT

ALBOT_N_ALBOT

|Samfrakt 1 dag

Om butiken

Växjö | Reg. February 2011

409 Följare
4 Följer
227 Annonser

VIKTIGT
Hej och välkommen in till Albot & Albot (A litle bit of this & A little bit of that) kul att du har hittat hit och jag hoppas du blir nöjd med det du köper :)

Till att börja med så skulle jag vilja be dig om två saker.
Det ena är att du läser hela presentationstexten. Jag förstår om det ser ut som väldigt mycket text, men det går snabbt läsa.
Här finns info som att kommer vara mycket bra att veta när du väl hittar nåt intressant.

Det andra är att om du vinner ett bud så förväntar jag mig att betalningen sker så snabbt som möjligt.
Tekniskt sett så tillåter Traderas policy 3 dagar att passera innan betalningen behöver vara genomförd, vilket jag är ok med, MEN jag vill isf veta att det är det som sker, inte nåt annat. Så om du misstänker att du inte kommer att kunna genomföra betalningen inom senast 24 timmar så skulle jag uppskatta det jättemycket om du ville skicka ett meddelande med frasen ”betalning dröjer 24h" (eller 48h / 72h). Det talar om för mig att betalningen kommer inte direkt, men den kommer inte att dröja längre än 24 timmar / 48 timmar / 72 timmar.
Så länge dröjsmålet inte överstiger Traderas policy på 72 timmar så behöver du inte säga nåt mer än det. Detta är så att jag bl.a. kan sålla bort eventuella ”felköp” så fort som möjligt, annars så ligger varan nedplockad från försäljning helt i onödan. Så snälla skicka ”betalning dröjer...” om du tror att den kommer att göra det. Du kan alltid betala snabbare än så, det utgör inga som helst problem om du har sagt att det kommer att dröja.

Vet du däremot att du inte kan betala inom 72 timmar men verkligen vill ha en vara, så måste du höra av dig innan du köper den. Är det frågan om en rimlig period så kan vi säkert komma överens.

ANG. ANONSERNA & KÖP AV DESSA
Jag lägger sällan upp auktioner och en del av mina annonser är butiksannonser, vilket innebär att det är bara ”Köp nu” som gäller och vissa av dom går det att lägga ett prisförslag på, medans andra inte. Detta är en teknisk grej som i enkla ordalag har att göra med hur annonsen är upplagd, om annonsen är upplagd som en Tradera-annons eller en butiksannons.
En Tradera-annons (inte auktion) har en gräns på 30 dagar och sen behöver den startas om, och det är dom som det går att lägga prisförslag på. Övriga annonser jag har är butiksannonser och när dom blivit upplagda så ligger dom där tills dom blir antingen sålda eller manuellt nedplockade av mig,
ingen omstart krävs, men det går inte att lägga några prisförslag på dom. Det är ingenting som jag har någon kontroll över, det är bara så den delen är uppbyggd. Det betyder dock inte att du inte kan skicka ett meddelande via den annonsen och kolla om jag är villig att sänka priset. MEN, du behöver ge mig ett bud själv. Jag kommer inte att pruta åt dig.
Inga skambud dock. Om du ber om att jag ska sänka priset med 70% så kommer du garanterat få ett nej.

Jag går heller inte med på att du kommer och tittar och provar o.s.v. innan du bestämmer dig. Om jag är villig att göra undantag med nåt specifikt objekt så kommer det att tydligt stå i den annonsens beskrivning i sektionen ”Anmärkningar” och det undantaget kommer att gälla endast det objektet, inte nåt annat. Jag har stött på problem med detta och har lärt mig en läxa.
Om du vill hämta dina grejer istället för att betala frakt så går det självklart bra att göra det, men jag går inte med på att du betalar på plats.

ANG. FRAKT
Oavsett om valet ges eller inte, om det spelar en viktig roll att jag inte ändrar ditt fraktval så hör av dig och säg till. Jag försöker givetvis att tillgodose ditt val av leverantör men ibland behöver jag ändra det (ev. extra kostnader faller på mig) men om det är viktigt att jag inte ändrar det, hör av dig och säg till direkt efter betalning. Ingen förklaring krävs, skicka bara ”Ändra inte frakt” det räcker.
OBS! Tänk på följande, Postnords spårbara frakt till brevlådan är INTE försäkrad, så jag rekommenderar STARKT att du inte väljer bort Traderas köpskydd när du betalar.
Jag ansvarar heller inte för ev. slarv från Postens sida, så jag rekommenderar INTE nån att välja frakt som inte är spårbar, d.v.s. frakt med frimärken/digitala frimärken. Jag skickar heller inte varor till Indien eller Kina.
Det har absolut ingenting att göra med varken religion eller politik, utan är helt och hållet en praktisk fråga.

I de fall där en vara ligger på AUKTION så reserverar jag mig möjligheten till samfrakt. Vad jag menar med det är att huruvida jag kommer att gå med på en samfrakt eller inte, beror på hur mycket de varorna säljs för.

ANGÅENDE RETURER.
Jag beviljar inga returer såvida vi inte har gjort en överenskommelse INNAN köpet. Detta är mycket viktigt. Det låter kanske konstigt, men i praktiken så funkar det som så att du talar om för mig att du vill ta hem plagget för att prova det innan du bestämmer dig. Du står dock för alla kostnader associerade med frakten, tur & retur.

ANG. FOTON
Jag redigerar ALDRIG NÅGONSIN objekten i fotografierna jag/vi har tagit. Jag har dock sen slutet på 2025 börjat experimentera med att redigera bakgrunden i fotografierna, allra oftast genom att endast ta bort den. Så om du tittar på ett objekt och tycker att den har taggiga kanter så är det tyvärr en tråkig bieffekt av just den processen. Förhoppningen är att du kan förbise den detaljen. (Objektet behöver redan i förhand ha varit fotat på ett specifikt vis för att undvika "taggarna", något jag ännu inte har möjlighet till)
Det viktiga är att jag/vi aldrig någonsin redigerar själva objektet i fotot. Jag använder inga filter eller förbättringar för att få skicket att se ut bättre än det är, jag tar bort/redigerar endast bakgrunden.

Jag lägger ner mycket tid på mina annonser och försöker att göra dom så tydliga som möjligt både med bilder och mått, så att i sin tur du kan göra ett välinformerat beslut om det objektet. Om du tycker att jag har missat nåt eller om du har upptäckt ett misstag så hör av dig, det uppskattas väldigt mycket

DIVERSE
Behöver du ha annorlunda mått än de som står i annonsen så specificera vad för slags mått det är du behöver. Frågor som ”Hur är den i storleken?” eller ”Tror du den kommer att passa…?” duger tyvärr inte, det är det måtten är till för. Jag vill inte låta nedlåtande, men alla objekt jag säljer har inte varit mina egna så jag vill inte löpa risk att hållas ansvarig för att min åsikt/uppfattning visar sig inte stämma överens med din åsikt/uppfattning o.s.v. Jag kan inte säga nåt om hur en storlek som är större/mindre än min egen kommer att sitta på någon annan. Inte bara p.g.a. själva storleken men även våra åsikter om hur en vara ska sitta kan skilja sig väldigt mycket. Det jag rekommenderar och som har funkat för mig är att du kollar måtten jag har tagit, ta ett liknande plagg du har tillgång till som du vet passar, och mät det på samma sätt som jag har gjort och jämför de bägge måtten. I de fall som du behöver veta hur jag har tagit måtten och det inte finns nåt sånt foto med bland bilderna i annonsen (finns inte i alla) hör av dig till mig. Jag kan i så fall antingen skicka bild på det eller försöka vägleda dig till något annat sätt

Samma sak gäller för foton. ”Kan du skicka fler bilder?” räcker tyvärr inte, jag behöver veta exakt vad det är du vill att jag ska fota på det objektet.
Om du har upptäckt ett misstag i fotona så hör av dig och säg till

ORDLISTA

ÄLDRE = 10-19 år.
VINTAGE = Minst 20 år eller äldre.
ANTIK = Runt 100 år eller äldre.

ANG. PASSFORMER (från 2025-10-01)

I de fall där jag har lyckats hitta tillverkarens beskrivning av passformen eller att den står på t.ex. en lapp i plagget, så kommer jag att beskriva den på Engelska (ex. slim fit, regular fit osv.) Om plagget däremot inte har nån sån lapp, och jag inte har lyckats få tag på dessa uppgifter från annat håll så har jag/vi gjort vår egna bedömning/uppskattning av passformen. I de fall så står den beskriven på Svenska. (ex. smal passform, normal passform osv.)

ANG. DENIM
Denimtyg kommer i många olika tjocklekar men i grova drag kan man dela in dom i tre kategorier, på följande vis:
12 OZ
- lättvikt/tunn denim.
12-16 OZ
- medelvikt/normaltung/normaltjock denim, och ett par "vanliga jeans" brukar ligga nånstans på 13-14 OZ.
16 OZ
och uppåt - tung/grov denim.

ANG. BEDÖMNING AV SKICK etc.
När det kommer till dofter/parfymer etc. så använder jag mig av en tre-punkt skala. Skalan tar varken hänsyn till skicket på själva flaskan eller ev. förpackningar, endast själva doften.
1) Normalt skick – Doften har en bra signatur och verkar dofta som den ska.
2) Udda skick – Fortfarande en användbar doft men den har en märkbart förändrad signatur. Den luktar inte illa, men heller inte som den gjorde från början.
3) Dåligt skick – Doften har en starkt förändrad signatur och luktar illa.

Följande skala är ett komplement till den som är inbyggd i Tradera, och skicket på allt annat bedöms enligt denna.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
...där 1 är bäst och 10 är sämst.
Ihop med: Nytt, Ny-skick, Utmärkt, Mycket bra, Bra, Ok, Sådär, Dåligt, Mycket dåligt, Bedrövligt ...i den ordningen, och skalan är en kombination av dessa två.

En 1'a
är alltid NYTT antingen i förpackning och/eller med tags/prislappar på.
En 2'a
är alltid i NYSKICK, (1 och 2 är samma sak, den enda skillnaden är att en 2'a inte har kvar förpackningen /tags/prislapparna. Här kan det ibland röra sig exempelvis en förpackning som har blivit bruten i butik, ett plagg vars tag/prislapp har gått av när nån har provat det, eller ett objekt som har blivit köpt men sen aldrig använt o.s.v.)
En 3'a
kan vara antingen i UTMÄRKT eller MYCKET BRA SKICK. (Har inga fel men har t.ex. varit mycket sparsamt använt, eller tvättat 1 till 3 gånger)
En 4'a
kan vara allt från UTMÄRKT till SÅDÄR ("Utmärkt" är bättre än "Mycket bra" men över lag är en 3'a i mycket bra skick i snäppet bättre skick än en 4'a i utmärkt skick, o.s.v.)
De flesta objekt jag lägger upp hamnar nånstans mellan kategorierna, 3'a i utmärkt skick till 4 i bra skick.
En 5'a
kan vara allt från BRA till DÅLIGT.
En 6'a
från BRA till MYCKET DÅLIGT.
En 7'a
från SÅDÄR till MYCKET DÅLIGT, och 8'or, 9'or och 10'or har jag än så länge inte sålt.

Säljaren har inte angett någon information