
|Samfrakt 1 dag
SøborgReg. February 2021
Översatt av
Jag reparerar och säljer retrodatorer, diskettenheter, joysticks och bandstationer. Jag tar gärna emot defekta delar i inbyte, så om du har defekt utrustning är du välkommen att kontakta mig.
För information om hur varorna testas hänvisar jag till min blogg, www.retrotrade.dk. På bloggen kan du även hitta goda råd om hur du iståndsätter och reparerar retroutrustning.
BETALNING
Betalning ska ske inom den gällande tidsfristen. Sker inte detta förbehåller jag mig rätten att sälja dem till annan part.
Vid köp av spel och andra små föremål kan köparen skjuta upp leveransen till ett senare tillfälle i syfte att samla flera föremål i samma paket. Detta förutsätter dock att varorna är betalda i tid.
GARANTI OCH REKLAMATION
Jag garanterar att produkterna vid mottagandet motsvarar produktbeskrivningen. Garantin täcker inte följande förhållanden:
* Skador som beror på köparens egna förhållanden.
* Skador generellt när produkten har sålts som otestad eller defekt.
* Fel som inte rapporterades omedelbart efter mottagandet av produkten.
* Defekter eller funktionsfel som är normala i förhållande till produktens ålder.
* Fel relaterade till funktioner som inte har kunnat fångas upp av den beskrivna testproceduren.
* Fel som beror på felaktig användning, inklusive användning av originalströmförsörjningar.
* Förhållanden rörande produktens visuella skick.
Vid reklamation ska varan returneras, såvida inget annat har avtalats. Jag kommer därefter som utgångspunkt att försöka reparera den. Om reklamationen anses berättigad står jag för portokostnaderna i samband med åtgärdandet. Vid obefogad reklamation betalar köparen portokostnaderna samt en serviceavgift baserad på nedlagd tid.
KÖPARENS ÅNGERRÄTT
Köparen har 14 dagars ångerrätt räknat från mottagandet. Ångerrätten gäller endast om varan inte har tagits i bruk.
Om köparen önskar utnyttja ångerrätten ska köparen meddela detta skriftligen och därefter returnera varan i samma skick som den köptes i utan onödigt dröjsmål.
Vid mottagandet av returförsändelsen testas varan på nytt. Kostnaderna för omtestning samt för åtgärdande av eventuella skador dras av från köpesumman och restbeloppet återbetalas. Fraktkostnader återbetalas inte.